btbilgi

2017’nin Aralık ayında Çin hükümeti plastik ile mücadelede önemli bir karar vermişti. Dünyanın en büyük ev atığı pazarını oluşturmakta olan Çin, yurtdışından gelen milyonlarca ton plastik atığı bu Ocak ayından itibaren kabul etmeyecek. Bu durum direk Birleşik Krallık’ı etkilemekte, çünkü Greenpeace’in verilerine bakılırsa Birleşik Krallık 2012’den beri Çin’e ve Hong Kong’a 2,7 milyon ton plastik atığı yollamış. Bu yasak üzerine etekleri tutuşan Avrupa Birliği (AB) yönetimi, yeni bir karar ile geri dönüştürülemeyen plastiklerin üretimine yasak getirmeyi planlıyor.

Avrupa Birliği bu karar ile 2030 yılına kadar üretilecek tüm plastik malzemelerin ya tekrar kullanılabilir bir formda veya geri dönüştürülebilir bir yapıda olmasını zorunlu kılacak. AB’nin bu kararı almasının ana sebebi, Çin’in ülke dışından gelen plastik atıkları kabul etmeyi reddetmesi. Tüm AB ülkeleri irili ufaklı şekillerde Çin’a geri dönüşüm için plastik atık satıyorlar. Ama Çin bunları kabul etmezse ülkelerde hızla birikecek atıklar çevreyi çok ciddi şekilde tehdit edecek miktarlara ulaşabilir.

Planın yaratıcısı komisyonun başkan yardımcısı Frans Timmermans, The Guardian’a yaptığı açıklamada “Eğer bu konuyla ilgili bir şey yapmazsak, 50 yıl sonra okyanuslarda balıktan çok plastik çöpü olabilir. Buna tanık olmak için BBC’nin Blue Planet belgeselini veya Asya ülkelerinde fırtınalardan sonra kıyılarda oluşan çöp yığınlarının görüntülerini izlemeniz yeterli. Çocuklarımız içeceklerde 5 dakika kullandıkları ve attıkları pipetlerin çevreye yaptıklarını anlayabilse, ya kağıt pipet kullanmayı veya hiç kullanmamayı tercih edebilirler” diyor.

Avrupa Birliği dönüştürülemeyen plastiğe savaş açıyor

Futurism sitesine göre 2021 yılında insanlık her yıl yarım trilyon plastik şişe tüketiyor olacak. Şu anda bile her sene okyanuslara 8 milyon ton plastik atık boşaltılmakta. Plastik atığını engellemek için Avrupa Birliği komisyonu 350 milyon Euro’luk bir Ar-Ge bütçesi ayırmayı hedefliyor. Bu fon geri dönüştürülebilir veya çevreye zarar vermeden yokedilebilecek yeni nesil plastik alternatifi malzemelerin geliştirilmesinde kullanılacak.

Plastiğe alternatif olarak çeşitli firmalar su yosunu materyali üzerinde çalışmakta. Mesela Evoware yenilebilir paketler imal ediyor, bir grup araştırmacı ise su yosunundan biyoplastik üretiyor. Silk Therapeutics firmsı ise sıvı ipekten plastiğe benzer bir malzeme tasarlamış. AB’nin bu yöndeki ayıracağı fon bu tür araştırmaların çok hızlı ilerlemesine yardımcı olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.