btbilgi

Akıllı telefon üreticisi OnePlus son iki yılda gittikçe artan bir popülerite ile durumundan gayet memnun. Standartın ötesinde kaliteli telefon modellerini benzerlerinden uygun fiyatlara satan firma, başlarda uyguladığı limitli üretim ve sadece webden satış gibi tekniklerle Android sevenlerin meraklarını cezbetmeyi başarmıştı. Fakat firmanın başı bu aralar bir kredi kartı hırsızlığı yüzünden derde girmiş durumda.

Bazı müşterileri OnePlus web sitesinen alışveriş yaptıktan sonra, başlarına gelen kredi kartı hırsızlıklarını rapor etmeye başlamış. Bunun üzerine bir araştırma başlatan firma, resmi forumlarda müşterilerine buna benzer başka sorunlarla karşılaşıp karşılaşmadıklarını sormuş. Epey kişiden benzer şikayet bildirimleri alınca iş ciddiye binmiş. İlk aşamada forum sayfalarından resmi bir duyuru yapılmış ve durum anlatılmış. Ardından web mağazasındaki tüm kredi kartı ile satın alma işlemleri durdurulmuş.

BT alanında bilgili bazı müşteriler e-ticaret paketi Magento ile ilgili 2015’den beri yaşanan güvenlik açıklarını sebep göstermişler. OnePlus ise 2014’de mağaza altyapılarının yenilendiğini ve o dönemden beri Magento ödeme sisteminin kullanılmadığını belirtmiş. Ayrıca müşterilerin kredi kartı bilgilerinin kendi veritabanlarında tutulmadığını da söyleyen firma yetkilileri, incelemeye devam etmişler.

Güvenlik sistemleri sitesi Fidus OnePlus e-ticaret altyapısının PCI-DSS güvenlik standartına uyumlu olmadığını ifade ettikten sonra dikkatler bu yöne çevirilmiş. Firmanın yaptığı incelemelerde 40 bin civarında müşterinin kredi kartı bilgisinin bir açık yüzünden çalınmış olabileceği açıklanmış durumda. Bu açık yüzünden Kasım 2017 ile 11 Ocak 2018 tarihleri arasında web mağazasından kredi kartı ile alışveriş yapmış olan tüm müşterileri tehlike altında olabilir.

Firma bu açıktan etkilendiğinden şüphelendikleri tüm müşterilerine bir özür ve uyarı mesajı yollamış. Kredi kartı işlemlerini gerçekleştiren iş ortakları ile çalışmakta olduklarını ve en kısa sürede bu sorunun çözüleceğini de aktarıyorlar. İsmini ve kaliteli akıllı telefon imajını sıfırdan oluşturmuş bir firma için kötü bir gelişme gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.