btbilgi

‘Dünya üzerindeki herkesin bir ikizi vardır’ diye bir inanış sözkonusu. Buna ne kadar inanırsınız bilemeyiz fakat Google ikizinizi bulmak için ilginç bir çalışma yapmış. Fakat bu proje biraz değişik çalışıyor, çünkü firmanın geliştirdiği uygulama ikizinizi tüm müzelerde görsel olarak kayıtlı bulunan sanat eserleri arasında arıyor. Bunun için Google Arts & Culture uygulamasına ihtiyacınız var.

Google Arts & Culture isimli Android mobil uygulaması sanat hayranları için tasarlanmış. Dünyanın tüm müzelerindeki tabloları, heykelleri ve çeşitli koleksiyonları elinizin altına getiriyor. Bu eserlerin hikayelerini fotoğraflar, videolar ve çeşitli tanıtım metinleri ile öğrenebiliyorsunuz. Eserleri isterseniz telefonunuzun ekranında, isterseniz de sanal gerçeklikte görebiliyorsunuz. En beğendiklerinizi seçip kendinize özel dijital koleksiyonlar oluşturabilirsiniz. Bunları sanatsever diğer arkadaşlarınızla paylaşmanız da mümkün.

İkizinizi de Google Arts & Culture uygulamasına eklenen yeni bir özellik ile bulacaksınız. Uygulama içinden bir selfie çekiyorsunuz, Google’ın devasa imaj tarama altyapısı algoritmalar ile fotonuzu tarıyor. Ardından bu veriyi elinde bulunan tüm sanat eserleri ile karşılaştırıyor. Size getirdiği sonuçlar, fotoğrafınıza en benzeyen kişilerin veya karakterlerin bulunduğu resimler oluyor. Fotonuzu ve bulduğu resmi yanyana gösteriyor ve size de bu benzerliği arkadaşlarınız ile paylaşmak kalmakta.

Uygulamayı kullanabilmek için Android 4.4 veya üzeri versiyon işletim sistemine sahip olmanız lazım. Google’ın sanatsal ikiz bulma servisi şimdilik ABD’nin bazı eyaletleri, Avustrualya, Kanaca, Hindistan ve Yeni Zelanda’da çalışmakta. Kısa sürede dünyanın diğer bölgelerinde de servisin devreye girmesi beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.