btbilgi

ABD’nin ve dünyanın en büyük, en zengin firmalarından olan Apple, içinden çıktığı ülkeye büyük bir söz vermiş durumda. Firma gelecek 5 yıl içinde 350 milyar dolar yatırım yapacak. Sadece 2018’de 55 milyar dolarlık bir harcama planı bulunduğu açıklanmış. Bu durum 20 bin kişiye yeni iş verilmesi anlamına gelmekte. Bu planların arasında Amazon’un kurduğuna benzer yeni bir kampüs inşa edilmesi de var. Bahsedilen 250 milyar dolar rakamına Apple’ın ödemesi zorunlu vergilerin, ürün satışından gelen veya çalışanların maaşlarından kaynaklanan diğer vergisel gelirlerin dahil olmadığı özellikle belirtiliyor.

Fakat burada ince bir ayrıntı bulunmakta. Apple bir süredir ABD dışındaki nakit rezervlerinden kaynaklanan bir vergi ödemesi ile karşı karşıya. ‘Repatriation Tax’ denilen bu vergiler, bahsedilen 350 milyon dolara dahil olacak. Bu vergilerin toplamda 38 milyar doları bulacağı tahmin edilmekte. Fakat CNBC’ye göre şu anda 256 milyar dolarlık nakit rezervine sahip firmanın bu ödeme ile ilgili sıkıntı çekmeyeceği de tartışılan konular arasında. Apple’ın sahip olduğu nakit miktarının General Electric’den fazla ama en büyük ABD kökenli lojistik firmalarından olan Wells Fargo’nunkinden az olduğu da ayrıntı olarak verilmiş.

Apple nakit rezervinin ciddi bir kısmını ABD dışında tutmakta. ABD Başkanı Donald Trump ve hükümeti 2017’de bu durumu değiştirecek, dev ABD firmalarının nakit kaynaklarını ABD’ye taşımaya zorunlu tutacak bir düzenlemeye gitmişti. Apple’ın ABD içinde yapacağı yatırımlar ve satınalmaların bu vergiden düşüleceği söylentileri mevcuttu. Hatta Apple’ın bu amaçla Netflix’i satın alacağı iddiaları bir gündeme geldi.

Firmanın 30 milyar dolarlık ilk parti yatırımı hem yeni kampüsünün inşasına, hem de birçok yeni projenin başlatılmasına harcanacak. Bu plana çeşitli müşteri hizmetleri birimlerinin ABD içine taşınması da dahil denilmekte. Yeni kampüs yüzde 100 yenilenebilir enerji ile beslenecek. Ayrıca 10 milyar doların ABD dahilinde kurulacak veri merkezlerine harcanacağı da iletilmekte. Halen Apple’ın ABD’de 7 veri merkezi bulunmakta. Bunlara ek olarak gelişmiş üretim projelrine destek verecek 5 milyar dolarlık bir fon da açıklanmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.