btbilgi

Bu  aralar toplu taşımada yeni bir trend dikkati çekiyor, bu da Elektronik Biletleme Sistemi. Bu sistemler metro veya tren gibi toplu taşıma araçlarına girerken turnikelerde oluşan kuyrukları ve sıkışmaları ortadan kaldırmak için tasarlanıyor. Bunun ilk örneklerinden biri devasa Londra metrosu için planlanmakta. Gelecek 30 yıl içinde iki kat yolcu taşıması beklenen Londra metrosuna turnikesiz, yüz tanıma ve otomatik geçiş özelliğine sahip bir sistem kurulacak.

Şimdi Türkiye’de de benzer bir sistem kurulumu sözkonusu. Elektronik Biletleme Sistemi (Electronic Ticketing System – ETS) hem turnike geçişlerini hızlandıracak, hem de ulaşım kartlarındaki kontör bitme endişesine son verecek. Yolcular ETS uygulamasını akıllı telefonlarına indirerek ulaşım kartı yerine kullanabiliyor, kontörleri bittiğinde ise cep telefonları üzerinden mobil uygulama aracılığı ile anında yükleme yapabiliyorlar. Geçiş sırasında yolcular ulaşım kartlarını ya da cep telefonlarını turnikeye okutmak zorunda kalmıyor. Sistem geçiş yaparken otomatik olarak kişileri algılıyor ve böylelikle turnikeler önünde kalabalığın birikmesi de ortadan kalkıyor.

Turnikelere veda, Elektronik Biletleme Sistemi ETS’ye merhaba

Türk mühendislerce geliştirilen Elektronik Biletleme Sistemi, Avrupa Birliği’nden 4 milyon Euro (18 milyon TL) Ar-Ge desteği almış. Proje Elektronet A.Ş.’nin konsorsiyum liderliğinde 5 ülkeden 8 firma tarafından ortaklaşa yürütülüyor. Bu firmalar SIVECO (Romanya), CONVEX (Romanya), DTS (Güney Kore), IDI-EIKON, NTB (İspanya) ve ISEP-GECAD (Portekiz) olarak listelenmiş. Elektronet projenin donanım ve yazılım geliştirmeleri, kiosk üretimi, serbest geçiş koridorunun kurulmasından sorumlu. Türkiye’den diğer firma olan TMOB akıllı telefonlarda yer alacak mobil uygulamanın tasarımı ve geliştirilmesini gerçekleştiriyor. SIVECO raporlama modülü ve tahminleme sisteminden; CONVEX loyalty programından; DTS serbest geçiş koridoru için yüz tanıma, kişi sayımı, video kontrol sistemi ve kamera sistemlerinden; IDI-EIKON büyük veri yönetiminden sorumlu.

Turnikelere veda, Elektronik Biletleme Sistemi ETS’ye merhaba

2015 yılında başlanan proje turnikeleri tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyor. Kullanıcıların kartları Bluetooth ile okunmakta ve hiçbir yerde durmadan geçiş yapabilmekteler. Geçiş sırasında kaçak geçiş yapan veya yapmayan kişileri de sistem kendi içerisinde belirliyor. Elektronet Genel Müdür Yardımcısı Bengü Türk, Türkiye’de öngörülen kaçak geçiş oranı şu anda yüzde 30 olduğunu belirtiyor. Proje bunun tamamen önüne geçmeyi hedefliyor. Yüz tanıma sistemi de kaçak geçişleri caydıracak ikinci bir kontrol mekanizması olarak kurulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.

Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_7cf_16.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /home/u8850294/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2007