btbilgi

Dünyanın elektrikli araba penetrasyonunda lider ülkesi ünvanı, birkaç yıldır Norveç’e ait. 2017’nin Aralık ayında ülkedeki yeni araç satışlarının yüzde 50’si elektrikli veya hibrit modellerden oluşmaktaydı. Bu henüz dünyanın hiçbir ülkesinin yakalayamadığı bir oran olarak dikkat çekiyor. Dünya çapında kişi başına en çok elektrikli otomobilin bulunduğu ülke de yine Norveç. Ülke sadece bu alanda değil, dünyanın en büyük Tesla şarj istasyonu sahipliği ve otonom deniz araçları için geçen sene açtığı özel araştırma tesisi gibi haberlerle de gündeme gelmekte.

En son olarak da hükümetin elektrikli uçak projeleri ile ilgilendiğini öğreniyoruz. Ülkede yeni hedef 2040 yılına kadar kısa mesafe uçuşlarının tamamının elektrikli uçaklarla yapılması üzerine. Bu açıklama devletin kurmuş olduğu havacılık hizmetleri firması Avinor yetkilileri tarafından yapılmış. Avinor Norveç Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı’na bağlı şekilde, ülledeki tüm havaalanlarının işletmesini üstlenmiş. Firmanın CEO’su Dag Falk-Petersen, The Local sitesindeki söyleşisinde 1,5 saat süreye kadarki tüm uçuşların elektrikli uçaklarla yapılmasını amaçladıklarını iletmiş.

Avinor firması 2025’de hizmete girecek 19 koltuklu küçük bir elektrikli yolcu uçağı üretimi için bir ihale açacak. Resmi kaynaklara göre Norveç’in sera gazı salınımının yüzde 2,4’ü ülke içi uçuşlardan kaynaklanmakta. Yurtdışı uçuşlar ise bu rakamın iki katı kadar salınıma yol açmakta. Norveç aynı zamanda Batı Avrupa’nın en büyük petrol ve doğalgaz üreticilerinden. Ama hükümet yenilenebilir kaynaklara geçişi destekliyor ve ülkedeki elektrikli araç dönüşümü de yine hükümetin düzenlemeleri ile gerçekleşmekte.

Elektrikli uçaklar çalışmaya başladığında sadece zararlı gazların salınımı azalmakla kalmayacak, aynı zaman yerleşim bölgelerinde oluşan ses kirliliğinin de önüne geçilecek. Ama henüz bu teknoloji olgunluk seviyesine gelmediği için, hükümet geçiş döneminde biyoyakıt ve hibrit uçak teknolojilerini de destekleme kararı almış durumda. Eviation, Wright Electric, Rolls-Royce, Zunum Aero ve Airbus gibi firmalar ise elektrikli uçaklarla ilgili çalışmalarını son hızla sürdürmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.