btbilgi

Google makine öğrenme konusunda sınırlı uzmanlığı bulunan kuruluşların ihtiyaçlarına göre yüksek kaliteli görüntü tanıma modelleri oluşturup özelleştirmelerini sağlayabilecekleri Cloud AutoML Vision hizmetini duyurdu. Bu servis sayesinde geliştiriciler ve işletmeler Google’ın makine öğrenme teknolojilerinden ve entegre servislerinden kolayca yararlanabilecek. Firmaların projelerine gerekli fotoğraf ve resimlere dayalı modelleri kolayca geliştirmeleri hedeflenmiş. Google böylece her çapta işletmenin operasyonlarında yapay zekadan yararlanabilmesine yönelik vizyonunu bir adım ileri taşımış.

Cloud AutoML Vision basit, esnek ve endüstri standartlarının da üstünde güvenliğe sahip bir makine öğrenme servisi sağlıyor. Bu sayede işletmeler ve geliştiriciler makine öğrenme konusundaki bilgi ve deneyimleri kısıtlı olsa da kendi ihtiyaçlarına özel modeller oluşturabiliyor. Google’ın kolay kullanımlı arayüzü ile geliştiricilerin hizmetine sunduğu güçlü makine öğrenme modelleri resimleri isabetli bir şekilde tanıyarak hızla binlerce kategoriye ayırabilmekte. Resimlerdeki nesneler ve yüzler ayrı ayrı tespit edilip, resimlerin içindeki yazılı kelimeler de saptanıp okunabilir.

Bu çözüm geliştiricilere minimum eforla karmaşık “bilgisayarlı görüş” modelleri oluşturma fırsatı tanıyor. Ayrıca firmalar yüksek kaliteli eğitim verileri üretebilir, belirli alanlardaki spesifik problemlere çözüm geliştirmede bu çözümlerden yararlanabilir. Google’ın yapay sinir ağı tabanlı gelişmiş makine öğrenme hizmeti, diğer büyük ölçekli makine öğrenimi sistemlerine kıyasla daha yüksek eğitim performansı ve daha fazla doğruluk sunması ile iddialı.

Oldukça kolay kullanılan bir grafik arayüzüne sahip olan Cloud AutoML, seçilen veri setlerindeki içeriği yüksek kaliteli modellere dönüştürebilmeke. Bu çözümün temelinde Google’ın görsel tanıma teknolojisi ve Google Cloud’ın 15 yıldan uzun bir süredir Gmail ve Google Arama gibi uygulamalarının güvenliğini sağlayan uçtan uca güvenlik çözümleri yer alıyor. Cloud AutoML tüm Google Cloud servisleriyle tamamen uyumlu. Firmalar bu altyapıdan yararlanarak yapay zeka temelli ürün ve çözümlerin daha hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde geliştirilerek kısa sürede pazara sunulmasında avantaj sahibi olacaklar

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.