btbilgi

Online oyunlar artık azımsanamayacak kadar büyük bir sektör durumunda. Günümüzde daha önce hiç olmadığı kadar çok insanın oyun hesabı bulunuyor. Cihaz kullanıcıları sıkıldıklarında, yalnız olduklarında veya arkadaşlarıyla sosyalleşmek istediklerinde online oyun oynamaya başladı. Mobil cihazlardaki basit, kolay oyunların yüksek ilgi görmesi ile oyuncu denilen kesimin hızla yükseldiğini gördük. İşin içine e-spor aktivitelerinin yükselmesi ve profesyonel video oyunculuğu da girince, işin ciddiyeti birden artmış durumda.

Her bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcısı siber güvenlik tehditleri ile karşı karşıya. Oyun oynayan kişiler de bundan uzak değil. Çünkü nasıl e-posta veya sosyal medya hesaplarımızda gerekli önlemleri alıyorsak, online oyunlarda veya kişisel/kredi kartı bilgilerimizi kullandığımız her yerde de aynı önlemlere dikkat etmeliyiz. Günümüzde birçok online profil birbirleriyle bağlantılı hale geldi, oyunlar da bu ağa dahil. Oyun hesapları aracılığyla siber saldırıya uğrayanlar, bağlantılı şekilde e-posta ve sosyal medya gibi kendileri için önem taşıyan birçok hesaba erişimlerini de kaybedebilirler. Eğlence için oyun oynayan kullanıcıları duygusal olarak etkileyebilecek bu saldırılar profesyonel oyuncular için ise çok daha ciddi, gelir kaybına yol açabilecek sonuçlar doğurabilir.

Kaspersky Lab’in yaptığı bir araştırmaya göre Steam, PlayStation Network ve Xbox Live gibi platformların başı şektiği online oyuncu kitlesinin tahminen 2,2 milyar ile 2,6 milyar kişi. Her gün artan bu rakamlar siber suçlular için çok açık bir hedef haline gelmekte. Xbox ve PlayStation platformlarına son dönemde yapılan saldırılar da bunu kanıtlıyor.

Video oyun sevenler siber saldırılara tahminlerden fazla açık

Araştırmaya bakılırsa Türkiye’de tüketicilerin yarısından fazlası (yüzde 79) düzenli olarak çevrimiçi oyun oynuyor. 25-34 yaş arasındaki kişilerde ise bu oran yüzde 84’e, 16-24 yaş arasında ise yüzde 82’ye yükseliyor. Çevrimiçi oyunlar siber suçlular için de karlı bir alan, çünkü çalınan oyun hesapları karaborsada satılabiliyor.

Türkiye’de kullanıcıların neredeyse yarısı (yüzde 49) akıllı telefonlarında düzenli olarak online oyun oynadığını belirtti. Bu cihazlar genelde güvenli olmasa da Türkiye’de kullanıcıların yaklaşık üçte birinin (yüzde 32) oyun hesaplarına girmek için herkese açık Wi-Fi ağlarını kullandıkları ve yüzde 76’sının riskli olduğu bilinen herkese açık ağları kullanırken hiçbir ek güvenlik önlemi almadıkları ortaya çıktı. Türkiye’de kullanıcıların yalnızca yüzde 9’unun oyun hesaplarını en güçlü parola gerektiren ilk üç hesap arasında göstermesi de tehlikeyi artırıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.