btbilgi

Temiz enerji için teknolojiler gelişmeye devam ediyor ve arada bir böyle ilginç konseptler de çıkmıyor değil. SolarReserve, Sener ve Google gibi birkaç firmanın üzerinde çalıştığı en yeni temiz enerji üretim ve depolama sistemi eriyik tuz üzerine. Bunlardan SolarReserve 2015’de ilk tesisini ABD’nin nevada eyaletinde devreye sokmuş durumda. 1,100 megawatt/saat’lik proje 75 bin eve elektrik sağlayacak kapasitede. Halen benzer tesislerin Afrika, Güney Avusturalya ve ve Güney Amerika’da da kurulması için çalışmalar devam ediyor.

Eriyik tuz bazlı enerji üretimi tamamen temiz ve fosil yakıtlardan uzak. Ayrıca güneş ve rüzgara göre çok büyük bir avantajı bulunmakta, bu tesisler günün her saati işlev görmekte ve her gün 10 saate kadar yedek enerji depolayabilmekteler. Bunların da ötesinde eriyik tuz tesislerinde maliyet kilowatt/saat başına 0,06 dolara kadar düşebiliyor, yani üretim de çok ucuz. İlk tesisler bu seviyede değil henüz ama Uluslararası Yenilenebilir Enerji Kurumu’nun (IRENA) yayımladığı bir rapora göre, tüm temiz enerji kaynakları gibi bu yöntemin de maliyetleri düşmeye devam edecek.

Eriyik tuz tesisleri aslında klasik Konsantre Güneş Enerjisi (CSP) mantığında çalışmakta. Tesis normal bir CSP tesisi gibi kuruluyor, yani bir alandaki yansıtıcı aynalar güneş ışığını merkezdeki bir kulenin tepesine yansıtıyorlar. Normal CSP tesislerinde bu konsantre ışık, kuledeki yakıt veya yağı ısıtır, bu ısı da buhara dönüşüp bir türbinin dönmesi aracılığı ile elektrik üretir. Bunun yerine eriyik tuzun kullanıldığı tesislerde ise tuz eritilip, yüksek ısı bu materyalden sağlanmakta. Tuzun işlem görmeden önceki ısısı 260 derece Celsius, ısıtıldıktan sonraki hali ise 540 derecenin üzerine çıkıyor. Bu ısıya gelen erimiş tuz kuleden aşağı akıyor ve ya türbinleri çevirmek için bir ısı dönüştürücüye sokuluyor, ya da depolama amacı ile bir sıcak kazana aktarılıyor. Depolanmayan ve ısısının büyük bölümünü kaybetmiş tuz tekrar kulenin ucuna gönderilip yeniden ısıtılıyor.

Güneş ve rüzgara bir temiz enerji kaynağı eklendi: Eriyik tuz…

Enerji depolama işlevi de, yüksek ısıdaki eriyik tuzun çok zor soğuması özelliği üzerine kurulmuş durumda. Depolanmış durumda iken tuz günde sadece 1 derece ısı kaybetmekte. Yani tesisin bağlı olduğu şebekelerde ani bir kesinti durumunda depolanmış yüksek ısıdaki tuz hemen enerji dönüşümüne aktarılıp 10 saat boyunca ek elektrik üretmek mümkün olabiliyor. Ayrıca gece saatlerinde de depolanmış sıcak tuz sayesinde kesintisiz elektrik üretmek mümkün.

Bu tesisin aynı zaman çok dayanıklı şekilde inşa edildiğini de belirtmek gerekli. Eriyik tuz ancak 30 sene sürede tankları paslandırmaya başlıyor. Bu durumda da birkaç aylık bir soğutma süreci ve depo tamirleri sonucunda, tesis 30 yıl daha sorunsuz kullanılabilmekte. Şu anda bu teknoloji üzerine Google’ın ana firması Alphabet’in bile çeşitli planları bulunduğu biliniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.