btbilgi

Robotlar konaklama, turizm, perakande, sağlık ve ev bakım işlerinde insalara yavaş yavaş yardımcı olmaya başlıyorlar. Onları otellerde bize odamıza eşlik ederken, hastanelerde bölümden bölüme malzeme taşırken veya marketlerde rafların doluluğunu kontrol ederken görebiliyoruz. Mesela Los Angeles’deki Residence Inn otelinde ‘Wally’ isimli bir dizi robot çalışmakta. Savioke firmasnın ürettiği Relay tipi bu robot aslında çok güvenilir bir cihaz, fakat onunda zorlandığı yerler olabiliyor. Bu durumda robot bakıcılığı denilen yeni bir iş dalı devreye girmekte.

Kısaca robot bakıcılığı, günlük hayatta görmeye başladığımız robotların başı sıkışınca aradıkları insan görevlilerin yaptığı iş. Robot bir koridorda takıldığında veya ne yapması gerektiğine karar veremeyince, ülkenin diğer ucunda bulunan Savioke yardım merkezini arıyor. İnsan görevli bu aramaya cevap veriyor, robotun kamera ve sensörleri üzerinden sorunun ne olduğunu saptıyor, uzaktan kumanda ile problemi çözmeye çalışıyor. Eğer çözemezse oteldeki yerleşik görevlilerden yardım talep ediliyor. Sorun çözülünce robotun kontrolü kendisine geri bırakılıyor ve işlerini yapmaya otomatik şekilde devam edebiliyor.

İnsanlar robotlarla yaşamaya alışıncaya veya robotlar başlarına gelecek her türlü sorunu aşacak kadar yetenekli hale gelinceye kadar, birilerinin bunun gibi robot bakıcılığı görevlerini üstlenmesi gerekli. Çünkü robotlar insan dünyasında takılıyorlar, emin olamıyorlar, programları onları tuhaf yerlere götürebiliyor. Bunların da ötesinde, henüz robotlara alışık olmayan bazı insanlar onlara kötü davranabiliyor. Symphony Ventures gibi yeni oluşmaya başlayan robotik danışmalığı firmaları bu yönde çözümler geliştirmekte. Bu uzaktan destek çözümleri sadece robotlar için değil, otonom arabalar, 7/24 tarama yapması beklenen sağlık cihazları ve hatta akıllı kalp pilleri için bile kullanılabilir. Her geçen sene acil destek bekleyecek akıllı (veya yarı akıllı) cihazların sayısı artmakta.

İnsanların robotlarla mutlu ve huzurlu şekilde yaşayabilmeleri için robotların nasıl tasarlanması gerekli? Nasıl davranış kalıplarının uygulanması daha doğru? Robotların ne yapmaları (veya yapmamaları) insanların daha rahat yaklaşmalarını sağlar? Onları uzaktan kontrol ederken, insan görevlinin ne derece kontrolü olmalı? Robotlara yapay zeka eklerken, başlarına gelecek negatif deneyimleri doğru şekilde öğrenmelerini nasıl sağlayacağız? Bu konularda gidilecek daha çok yolumuz olduğu kesin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.