btbilgi

Çin’in kuzeyindeki Shaanxi eyaletinde bulunan Xian şehri, kömür santralleri ile beslenen ve hava kirliliği ile ciddi şekilde boğuşan yerlerden biri. Çin’deki birçok şehir hızlı endüstriyel gelişme sonucunda tesislerinden yükselen karbondioksit ve benzer sera gazları ile mücadele etmeye uğraşıyor. Her ne kadar hükümet yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarını artırma yolunda büyük destekler veriyor olsa da, henüz Çin şehirleri bu durumdan çıkabilmiş değiller. Çin Bilim Akademisi’nden bir proje ekibi, dev hava temizleyici tesisler inşa ederek soruna çözüm getirmeye çalışıyor.

Ekibin tasarladığı 100 metrelik kulelerin ilki Xian’da inşa edilmiş. Dünyanın en büyük hava temizleyici tesisi ilan edilen bu yapı, araştırma ekibiin lideri Cao Junji’nin açıklamasına bakılırsa çevresindeki 10 kilometrekarelik bölgede havayı temizlemeye başlamış bile. Kulenin inşası biteli sadece birkaç ay olmuş ama ilk ölçümlere bakılırsa şimdiden 10 milyon metreküplük temiz hava dönüştürmüş durumda. Hava kirliliğinin tehlikeli seviyelere yükseldiği günlerde ise, kulenin etrafındaki havanın kirlilik açısından ortalama seviyelerde ilerlediği gözlemlenmiş.

Çin’de dünyanın en büyük hava temizleyici tesisi inşa edildi

Hava temizleyici sistem, kulenin dibinde bulunan seralar aracılığı ile işlemekte. Bu seralar bir futbol sahasını yarısı büyüklüğünde bir yer kaplamakta. Kirli hava serlardaki yeşil bitkiler tarafından emiliyor ve güneş enerjisi sayesinde ısıtılıyor. Yükselen hava kuledeki çeşitli filtrelerden geçerek temizleniyor ve tepesinden temiz şekilde atmosfere salınıyor. Sistem özellikle yazları daha verimli çalışmakta. Fakat Xian şehrinin hava kirliliği ile bouştuğu aylar kış ayları. Şehrin elektriği ve ısıtmasının çoğu kömürlü santraller aracılığı ile sağlanmakta. Bu da hava kirliliğini kış aylarında en üst seviyelere çıkartıyor. Tesisi inşa eden ekip ise, kış aylarında bile seraların özel kaplaması sayesinde güneş ışınlarını yeterli miktarda alıp temizleme işlevini yerine getirebildiğini açıklamış.

Ekip kulenin etrfındaki bölgede çeşitli mesafelerde hava analiz istasyonları kurup ölçümler yapmışlar. İnsanlar için havada PM2,5 (Fine Particulate Matter) zehirli partikül konsantrasyonlarının belli bir miktarı aşması tehlikeli kabul ediliyor. Ölçümlerde kule civarında ortalama seviyenin yüzde 15 kadar düştüğü saptanmış. Ekip lideri Junji henüz testlerin devam ettiğini ve kalıcı sonuçların Mart ayındaki bir raporla açıklanacağını belirtmiş. Projenin maliyeti hakkında ise bilgi verilmemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.