btbilgi

ABD merkezli online taksi servisi Lyft 2017 için raporunu yayımladı ve tüm performans dökümünü böylece vermiş oldu. Firmanın raporuna göre yıl boyunca 375,5 milyon kere servis vermiş. Bu rakamın 2016’ya göre yüzde 130 artış olduğu raporda belirtilmekte. Firmanın hizmetlerini 23 milyon farklı kişi kullanmış, bu da yıllık yüzde 92’lik bir artışa denk geliyor. Platforma kayıtlı 1,4 milyon şoför bulunmakta, bu da 2016’ya göre yüzde 100 artış demek.

Fakat firmanın özellikle üzerinde durduğu bir nokta bulunmakta. Bu da kullanıcıların araç kullanım davranışlarında yavaş ama kalıcı bir değişiklik oluşmaya başlaması. Rapora göre 2017 yılında 250 bin Lyft kullanıcısı kişisel arabalarını satmış, müşterilerin yüzde 50’si ise artık kendi otomobillerini çok az kullandıklarını söylemişler. Yapılan araştırmaya göre kullanıcıların dörtte biri ise, paylaşımlı online taksi servisleri sayesinde artık araba sahibi olmanın bir zorunluluktan çıktığını ifade ediyor.

Online paylaşımlı taksi servisleri bazı kesimler tarafından şehirlerdeki trafiği artırmakla suçlansa bile, bu rapora bakılırsa insanlar kişisel bir araba satınalma ve kullanma yönündeki önyargılarını kırmaya başlamışlar. Bu da uzun dönemde şehirlerdeki araç miktarlarını azaltabilecek olumlu bir gelişme olarak görülebilir.

Lyft’in araştırması kendi kendine gidebilan araçlarla ilgili de ilginç bir bilgi taşıyor. Servisin kullanıcılarının yüzde 83 kadarı bir otonom taksiyi kullanmaya sıcak baktıklarını söylemişler. Otonom taksilerin de işin içine girmesi ile, şehirlerdeki ulaşım trandlerinin yakın gelecekte kalıcı şekilde değişmeye başlayacağı kolaylıkla tahmin edilebiliyor. Lyft de otonom araçlara yatırım yapmakta olan firmalar arasında yer almakta. 11,5 milyar dolar değer biçilen firma, şimdiye kadar toplamış olduğu 4,1 milyarlık VC fonunun ciddi bir kısmını bu alanda kullanıyor.

Lyft’in raporundan diğer dikkat çekici rakamlar ise şu şekilde:

  • 2017’nin en yoğun günü 31 Aralık olmuş, 2 milyon kere taksi servisi verilmiş.
  • Şoförlerin yıllık geliri 3,6 milyar dolar olmuş, 2016’ya göre yüzde 140 artış var.
  • Şoförlere verilen bahşişler 240 milyon doları bulmuş, burada da yüzde 120 artış gözlemlenmekte.
  • Şoförler para üstünü bağışlama kampanyası için 3,7 milyon dolarlık bağış yapmışlar.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.