btbilgi

Otomotiv devlerinden Ford firması, henüz elektrikli araba yarışının istim almadığı 2015 yılında bir açıklama yapmıştı. Firma 2020 yılına kadar elektrikli araba teknolojilerine 4,5 milyar dolar yatırım yapacağını söylemişti. Bu yatırım ile Ar-Ge çalışmaları, teknolojilerde geliştirmeler ve pazarın büyümesi sağlanacaktı. Yeni bir açıklama ise firmanın hedefini ne kadar büyüttüğünü göstermekte. Detroit Auto Show fuarında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford, 2022’ye kadar bu alanda 11 milyar dolar harcayacaklarını belirtti.

Bu karar değişikliğinin ardında iki sebep bulunmakta. Birincisi Tesla firmasının 2017 yılında borsa hisselerinde Ford’u geçmesi ve General Motors’dan sonra ABD’nin en büyük ikinci otomotiv firması koltuğuna oturması oldu. Bunun üzerine de ikinci büyük değişim geldi, daha önceden Ford Smart Mobility bölümünün müdürü Jim Hackett, eski CEO olan Mark Fields’ın yerine geçirildi. Bu ikisinin üzerine de firma elektrikli/otonom araçlara olan yatırımını katlamaya karar vermiş gibi görünüyor. Yeni CEO Hackett da 2017’nin Ekim ayında bir açıklamasında gelecek 5 yıl içinde 14 milyar dolarlık tasarruf yapmayı hedeflediklerini ve bu paranın elektirkli/hibrit araçların geliştirilmesinde kullanılmasını hedeflediklerini zaten söylemişti.

Yapılan açıklamaya göre 2022’ye kadar ayırılan yatırım miktarı ile 40 farklı modelde elektrikli araba üretilecek. Bunların 16 adeti tam elektrikli ve kalanı da hibrit modellerden oluşacak. Bill Ford ise basına yaptığı konuşmada “Bu yolda yürümeye kararlıyız. En genelgeçer modelleriniz, en ikonik modellerimizi alıp hepsini elektrikliye çevireceğiz. Eğer eletrikli arabaların popüler olmasını istiyorsak, buna en sevilen arabalarımız ile başlamamız gerekli.” dedi.

ABD’li köklü otomotiv firmaları sadece kendi içlerinden, yani Tesla gibi yenilikçilerden değil, Çinli firmalardan da baskı görmeye başlıyor. Çinli üreticiler ülkenin sağladığı düzenleme ve ilerici politikalar sayesinde elektrikli otomobiller konusunda çok hızlı ilerliyorlar. Çinli firmalar her sene kendilerine yeni uluslararası ortaklıklar buluyor ve hem teknoloji, hem de yatırım tarafında sağlam adımlarla ilerliyorlar. Ford’un planlanan JV modeli de Çin pazarı düşünülerek hazırlanıyor. Tüm bunlara Çin ve çeşitli Avrupa ülkelerinin dizel arabaları safdışı bırakma ve elektrikliye geçme planları da eklenince, ABD’li markaların paniği daha da iyi anlaşılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.