btbilgi

Bitcoin’in hikayesi 2009’da başladı. Gerçek kimliği hala belli olmayan Satoshi Nakamoto bu dijital para birimini yarattı ve ilk blokzinciri madencisi de kendisi oldu. İlk ortaya çıkartılan blok sayesinde Nakamoto 50 Bitcoin kazanmıştı. O zamandan beri bu kriptopara düzenli olarak üretilmekte, satılmakta ve alınmakta. Bir adedinin değeri şu anda 12 bin dolar olarak saptanmış durumda. Adet değeri geçtiğimiz Aralık ayında neredeyse 20 bin dolar sınırını zorlayan paranın bir limiti var. Bu da dünya üzerinde sadece 21 milyon birim olabilecek olması.

Ocak ayı içinde Bitcoin madencileri 16 milyon 800 bininci birimi keşfettiler. Bu da toplam üretilebilecek rakamın yüzde 80’ine varıldığı anlamına gelmekte. Kullanılan blokzinciri teknolojisi ve matematiksel formüller yüzünden bu sayı sınırlandırılmış; ayrıca her geçen gün yeni bir Bitcoin biriminin üretilmesi zorlaşmakta. Bu da küresel dolaşımda serbestçe alınıp satılacak para miktarını direk etkiliyor. Bu kriptopara geçen sene çok büyük ilgi gördü ve sınırlı olması da bu ilgiyi ancak körükledi.

Ethereum ve Ripple gibi diğer başka kriptoparalar daha sonra tasarlandığı için, bu türden bir limitleme konulmamış. Yani Bitcoin ilk olmanın dışında, kendi çapında sıradışı bir örnek olarak da dikkat çekiyor. Kriptoparaların uzun ömürleri açısından, bu türden bir sınırlandırmanın olumsuz etki edebileceği uzmanlar tarafından dile getirilmekte. Kriptoparalar üretilebildikleri ve farklı miktarlarda değiştokuş edilebildikleri sürece değer kazanıyorlar. Bitcoin ise 1 MB’lık sınırlı blok büyüklüğü ve saniyede yapılabilecek maksimum işlem sayısı gibi başka sınırlamalara da tabi durumda.

Toplamdaki 21 milyon Bitcoin biriminin yüzde 80’i bulundu
Kaynak: CoinMarketBase.com

Bu arada dijital paralara meraklı yatırımcılar için şu anda en verimli ve en karışık zaman yaşanmakta. Farklı kriptoparaların göreceli başarısı yeni türlerin ortaya çıkmasına yol açtı. Şu anda 1,450 farklı kriptoparanın kullanımda olduğu biliniyor. Tüm paraların toplam işlem hacminin ise yüzmilyarlarca dolarla ifade edildiği bir dönemdeyiz. En büyük 10 kriptoparanın toplam pazar hacmi yaklaşık 500 milyar dolar ve tümünün toplamı ise yaklaşık 1 trilyon dolara doğru yükselmekte.

BT Cash, BT Classic ve BT XT gibi bazı kriptoparalar aynı ağı kullanıyor ama blok büyüklüğünü de, saniyede işlem sayısını da artırarak yeni bir para birimi oluşturmuş durumda. Bunlardan Classic ve XT daha sonra kullanımdan kaldırıldı ama Cash hayatına devam etmekte. İkinci en büyük kriptopara olan Ethereum’un pazar hacmi 110,4 milyar doların üzerrinde, üçüncü sıradaki Ripple ise neredeyse 57 milyar dolar civarında. Monero ve Dash gibi paralar ise güvenlik gibi alanlarda geliştirmeler yaparak diğerlerinin arasından sıyrılmaya çalışmakta. Kriptoparalar ilgi çok büyük ama hala geçici bir trend mi, yoksa geleceğin para birimleri mi oldukları konusu belirsizliğini korumakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.