btbilgi

Mars gezegeninde yüzeyin altında atıl şekilde duran buz kütleleri olduğu bir süre önce keşfedilmişti. Fakat bu buzun ne özellikleri, ne de miktarı tam olarak bilinmiyor. Şu anda Mars’ı inceleyen cihazlar ve araçlar genellikle yetersiz kalmakta. Kızıl gezegendeki gezgin araç Curiosity ancak gittiği yerlerde yüzeyi birkaç santimetre delebiliyor. Uyduların sensörleri ise yerin çok altını tarayacak şekilde tasarlanmış. Ama yeni bir gelişme gezegen yüzeyine yakın bazı buz gruplarının keşfedilmesini sağlamış durumda.

Jeolog Colin Dundas tarafından yönetilen bir araştırmacı ekibi, Mars yörüngesindeki ‘Mars Reconnaissance Orbiter’ (MRO) uydusunun HiRISE tarayıcısı sayesinde yüzeyin hemen altında buz buldu. Sekiz farklı lokasyonda saptanan buz kütleleri yerin birkaç metre altından, yüzlerce metre derinliğe kadar uzanabiliyor. Bu buzullar toprak erozyonu sonucunda yüzeye yakın şekilde meydana çıkmış durumda. Keşfedilen bölgelerde hiç kratere rastlanmamış, bu da buz kütlelerinin yakın geçmişte oluşmuş olabileceğine işaret etmekte deniliyor.

Araştırma ekibi Mars buzullarını inceleyince çeşitli dik açılar ve kırılımlar bulmuşlar. Bu oluşumların buzun dayanıklı ve tutarlı bir yapısı olduğunu gösterdiği ifade edilmekte. Farklı katmanlardan ve bantlardan oluşması ise farklı dönemlerdeki yağışlar yolu ile meydana geldiğini kanıtlayabilir. Tüm bu bulgular Mars’ın geçmişteki iklim yapısının nasıl değiştiğini gösterecek. Buzulların yüzeye yakın olması gezegene yapılacak uzun dönemli bir insanlı görev için büyük bir fırsat anlamına gelmekte. Kurulacak ilk üssün bir yüzey buzulunun yakında yer alması, astronotlara büyük bir su kaynağı demek olabilir. Tabi buzulların kimyasal yapısının kullanılabilir olması gibi önemli bir ayrıntı hala gizemini korumakta.

Biliminsanları buzu oluşturan suyun göreceli olarak temiz olduğuna inanmakta. Ayrıca miktarının HiRISE tarayıcısının saptadığından daha da fazla olduğuna inanıyorlar. Fakat burada tek bir sıkıntı görülmekte, buzullar Mars’ın kuzey bölgelerine yakın noktalarda konumlanmış. Bu da oldukça soğuk hava koşulları anlamına gelebilir ve insanlı bir görevde üs kurulmasını zorlaştırabilir. Gezegenin Dünya’ya benzer bir atmosferinin olmaması, insanlı bir görevi yeterince tehlikeli hale sokmakta. Araştırmacılar NASA’nın 2020 yılında gezegene yollayacağı yeni gezgin aracında bulunacak yeraltı radarı ile daha derinlemesine incelemeler yapmayı planlıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.