btbilgi

Intel firması 2017’de İsrail kökenli otonom araç sistemi üreticisi Mobileye’ı satın almıştı. Bir İsrail startup’ı için rekor sayılabilecek 15 milyon dolarlık satınalmadan sonra, Intel bu alanda yeni elde ettiği becerilerini hemen yaymaya başlamış anlaşılan. Intel CEO’su Brian Krzanich CES 2018 sırasında yaptığı bir açıklamada Mobileye teknolojisinin yakın gelecekte 2 milyon BMW, Nissan ve Volkswagen otomobilde kullanılacağını belirtti.

Geçen senenin başında BMW’nin Intel ve Mobileye ile beraber çalışarak kendi kendine sürüş destek özelliklerine sahip arabalar üzerine projeler geliştirdiği bilgisi verilmişti. Alman otomotiv firması BMW 7 serisi arabalarında bu sistemi yılın ikinci yarısından beri ABD ve Avrupa’ın çeşitli yerlerinde denemelere tabi tutuyor. Bu testlerin sadece kapalı alanlarda değil, gerçek yol ve trafik koşullarında da gerçekleştirildiği bilgisi verilmekte. BMW ilk tam otonom aracı olan iNEXT’i 2021’de piyasaya sürmek istiyor.

Reuters’in haberine göre Intel aynı zamanda Çinli SAIC Motor Corp Ltd. firması ile bir ortaklığa da gitmiş durumda. Bu ortaklık Mobileye otonom araç teknolojisi kullanılarak Çin’de çeşitli araba projeleri geliştirilmesini sağlayacak. Krzanich geçtiğimiz haftalarda tüm dünyayı konuşturan Meltdown ve Spectre işlemci güvenlik açıkları konusunda da bilgi vermiş. Milyonlarca otomobilde kullanılacak Intel işlemcileri ile ilgili endişeye gerek olmadığını aktaran Krzanich, henüz hiçbir müşterilerinin bu açıklar aracılığı ile düzenlenmiş bir saldırıya maruz kalmadığını ve hiçbir veri kaybının rapor edilmediğini açıklamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.