btbilgi

Yıllık bazda dünya çapında 1,5 milyar ağ bağlantılı cihaza güç veren işlemciler geliştiren MediaTek, şimdi de uçlardaki cihazlara yapay zeka özellikleri kazandıracak bir çözüm sunuyor. CES 2018’de tanıtılan NeuroPilot platformu APU (Artificial Intelligence Processing Unit) olarak isimlendirilen bir işlemci ve bir yazılım geliştirme kitinden (SDK) oluşmakta.

NeuroPilot yapay zeka platformunun özellikle odaklandığı noktalar aşağıdaki gibi açıklanmış:

Sınır Bilişim Yapay Zeka Uyarlayıcısı (Edge AI Enabler)

MediaTek, derin öğrenme ve akıllı karar süreçlerinin daha hızlı yürütülmesi gerektiren sınır bilişim odaklı cihazlar için yapay zekayı işlemci seviyesine getiriyor. Bu atılım Sınır Bilişim (Edge Computing) – Bulut Bilişim (Cloud Computing) teknolojilerini hibrit olarak kullanan güçlü bir yapay zeka çözümü sunuyor.

Sınır Bilişim Yapay Zeka Verimliliği (Edge AI Efficiency)

MediaTek işlemcilerin en önemli özelliği olarak tanınan performans ve enerji verimliliği dengesi, yapay zeka uygulamalarının entegrasyonunu ve kullanımının farklı platformlardaki cihazlar için daha verimli ve pratik şekilde gerçekleşmesini mümkün kılıyor.

Yapay Zeka Zenginleştirmesi

NeuroPilot platformu akıllı kamera, ses ve görüntü tanımlama uygulamaları gibi akıllı cihazlarda her gün kullanılan özelliklerin, yapay zeka ile daha zengin bir deneyim sunmasına olanak veriyor.

Çatı Sistem Yapay Zeka Desteği

Sunulan yapay zeka çözümleri günümüzde yapay sinir ağlarında kullanılan Google TensorFlow, Caffe, Amazon MXNet, Sony NNabla gibi yazılım geliştirme kitleri ile uyumlu şekilde çalışmakta. MediaTek aynı zamanda, Android ve Linux işletim sistemlerini de uyumlu çözümlerle destekliyor.

Yazılım ve Donanım Çözümleri

APU (Artificial Intelligence Processing Unit) olarak isimlendirilen yapay zeka özellikli tasarlanmış işlemcinin yanı sıra, bir yapay zeka yazılım geliştirme kiti (SDK) de sunulmakta. Böylece yazılım geliştiriciler MediaTek işlemcilerde ve bu işlemcileri kullanan cihazlarda yapay zeka uygulamaları oluşturmak için çip üzerinde sistem (System-on-a-Chip, SoC) düzeyinde fonksiyonlara erişimi mümkün olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.