btbilgi

Sanal gerçeklik dünyalarında gezinmek, eğer bir gözlüğünüz ve uygun donanımınız varsa çok güzel. Peki bu sanal dünyalardaki nesneler nasıl üretiliyor, onu hiç düşündünüz mü? Veya oyunlar için gerçek hayattaki birşeyleri sanala aktarmak ne kadar zor? Bunların hepsi için grafik tasarımcıları çalışıyor ve çoğunlukla da bir nesne sıfırdan üç boyutlu şekilde modelleniyor. Bu oldukça zaman ve efor harcanan, çoğu zaman da iyi yapılabilmesi için uzmanlık gerektiren bir iş. Tabi eğer elinizde Artec Leo gibi bir tarayıcı cihaz varsa durum değişir.

Üç boyutlu nesne tarama konusunda dünyanın önde gelen firmalarından Artec’in ürettiği bu el tarayıcısı, CES 2018 tüketici elektroniği fuarında tanıtıldı. Artec Leo gerekli tüm elektronik donanım ve yazılımı kendi içinde barındıran bir cihaz. Yani çalışmak veya birşeyleri taramak için bir bilgisayara bağlı olması gerekmiyor. Böylece taranacak nesnenin etrafında rahatça hareket edebiliyorsunuz. Cihaz geniş bakış açısı ile saniyede 80 kare üç boyutlu tarama yapabilmekte.

Üç boyutlu nesne taramada yeni lider: Artec Leo

Taranan nesnelerin çok yüksek çözünürlükte birebir benzerlerini dijital olarak üretmek mümkün. Özellikle de insanların taranmasında şaşırtıcı gerçeklikte sonuçlar alınabildiğinden bahsediliyor. Bu cihaz ile üretilen üç boyutlu modeller, 3D baskı makineleri ile istenildiği boyutta ve gerçekçi kopyalar yapılabilmesini sağlayabilir. Cihazın kullanımının çok rahat olduğu da ifade edilmekte. Fakat fiyat etiketi gibi küçük bir problemi var. Artec Leo tarayıcı 25 bin 800 dolar gibi ciddi bir fiyata sahip olacak. Bu da evde veya kişisel kullanım için değil, daha çok kurumsal kullanım için uygun olduğunu göstermekte.

Üç boyutlu nesne taramada yeni lider: Artec Leo

Artec firması üç boyutlu tarayıcısı için bazı kullanım alanlarını ve sektörleri şöyle sıralamış:

  • Endüstriyel üretim: Kalite kontrol, hızlı prototipleme, havacılık, otomotiv
  • Sağlık: Ortopedik, protezler, plastik ameliyatlar, özel tasarımlı tekerlekli sandalye üretimi
  • Bilim ve eğitim: Araştırma, eğitim, online müzeler
  • Sanat ve tasarım: Sanat eserlerini dijitize etme, mimari, CGI, moda
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.