btbilgi

Sanal gerçeklik henüz daha çok gözlerimize ve kulaklarımıza hitap etmekte. Çeşitli aksesuarlar ile sanal dünyalar içinde hareket edebiliyor veya nesneleri tutup kullanabiliyoruz. Fakat bunların hiçbiri dokunma duyumuzu dürtüklemediği için gerçekçilik hissinden hala uzağız. Bu yönde bazı çalışmalar var, özellikle de sanal geri besleme çözümleri üzerinde çalışılmakta. İşte CES 2018 fuarında tanıtılan Teslasuit ismindeki kıyafet bu iş için ideal.

Teslasuit tüm vücunuzu kaplayan bir sanal dünya etkileşim kıyafeti. Bu kıyafet sizi sanal dünyalara ve oyunlara gerçekten sokmak için tasarlanmış. Çeşitli bölgelerindeki “electro-tactile haptic feedback system” özelliği, oyunlarda vücudunuza değen veya çarpan herhangi bir şeyi, gerçek kıyafette de geri besleme ile oluşturma mantığında kurulmuş. Kıyafetin şimdilik aynı anda sinyal alıp verebilen 68 kanalı var, yani vücudunuzun farklı yerlerinde 68 noktadan tepki alabileceksiniz. Bu kanal miktarı ürün son haline gelip de piyasaya çıkacağı zaman çok daha artacakmış.

Kıyafet sanal dünyadaki karakterinizin alacağı en sert darbeleri bile gereçk bedene yansıtabilecekmiş. Fakat tasarımcıları bu seviyedeki geri besleme özelliğinin ancak kullanıcının bedensel sağlamlığına göre açılabileceğini belirtmişler. Yani herkes sanal dünyada bir silah ile vurulmanın tepkisini Teslasuit ile aynı derecede yaşamayacak. Ama genel olarak sanal evrende gezinirken bir duvara çarptığınızda veya elinize ağır bir nesne aldığınızda bunu gerçeğe yakın biçimde hissedebileceksiniz.

Teslasuit’in geri besleme prensibi, kıyafetin iç tarafında farklı yerlerdeki iletken yüzeyler üzerinden vücudunuza çok küçük elektrik akımları aktarmak şeklinde. Bu yöntem fizik tedavilerde, boyun ve bel fıtıklarında kasları rahatlatma amacıyla kullanılmakta. Belli seviyelerdeyken fiziksel olarak bir zararı bulunmamakta. Ama şiddetin artması sorunlara yol açabilir, bu yüzden de kıyafetin aktarabileceği maksimum elektrik limitlenecek. Fakat bu sistemin bir avantajı, sanal olarak yaşadığınız yanma/donma veya rüzgar hissinin bile kıyafette belli bir orana kadar tekrarlanabilmesi.

Teslasuit kıyafeti ile sanal dünya artık size dokunabilecek

Firma sanal gerçeklik ürünlerinin ancak 2018’den itibaren olgunlaşmaya başlayacağına inanıyor. HTC Vive Pro gibi kablosuz çözümler ancak bu sene piyasaya çıkmaya başlayacak. Henüz bu ürünlerde tam hareket serbestliği bile sağlanamamışken, Teslasuit biraz fazla kaçabilir. Gerçi firma ilk geliştirici kitlerini oyun tasarımcılarına vermeye başlamış bile. Ürünün piyasaya 2019’da çıkması planlanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.