btbilgi

Samsung Electronics’in Harman International’ı satın almasının üzerinden bir yıl bile geçmdi ama iki firma geleceğin mobilitesini yaratmak için güçlerini birleştirdi bile. İkili CES 2018 fuarında ağ bağlantılı otomobil teknolojileri alanında yepyeni bir çözüm sundular. Fuarda tanıtılan ‘Dijital Kokpit Platformu’ araçların iç görüntüsünü tamamen değiştiren, otonom sürüş teknikleri ve 5G bağlantıları birleştiren yeni bir telematik yaklaşım.

Harman Dijital Kokpit platformu gerekli tüm araç bilgilerini ve özelliklerini tek bir merkezi ekranda veriyor. Gösterge paneli ile merkezi konsol ses, dokunmatik geribildirim, fiziksel çıkıntılar ve direksiyon kontrolleri üzerinden sorunsuz şekilde birleştiriyor. Platformun araç içi sensörler ile sezgisel etkileşimi, sürücülerin önlerindeki yola odaklanmalarına fırsat vermekte. Mesela kullanıcının akıllı telefonu üzerinden servisler ve uygulamalar için kullanacağı projeksiyon modu gibi özellikler, güvenli sürüşü güçlendirecek.

Harman ve Samsung’dan ağ bağlantılı otomobil platformu

Sistem farklı konfigürasyonlarda çalışmakta. Giriş, orta ve üst düzey konfigürasyonlarda sistem bulut teknolojisi ile çalışan büyük bir IoT (Nesnelerin İnterneti) ekosistemine bağlı ddurumda. Dijital Kokpit üst düzey konfigürasyonda, bir sürücünün tüm bağlantılı yaşam tarzını IoT üzerinden bir araya getiriyor. Harman Ignite Platformu’nu kullanan çoklu ekran düzeni sayesinde sanal kişisel asistan, taşınabilir profiller, artırılmış gerçeklik ve daha birçok hizmet entegre şekilde verilebilmekte. Hem sürücü hem de yolcular için araç içi kullanıcı deneyimi kişiselleştirilebiliyor.

Android işletim sistemi araç içindeki dört ekrandan kulanılabilmekte. Kişisel asistan Bixby ses, dokunma, hareket ve içeriğe dayalı yöntemlerle yolcuların işlerini tamamlamasına yardımcı oluyor. Akıllı telefonlar yolcuların kişisel anahtarları gibi işe yarıyor ve tüm kullanıcılar profilleriyle ilişkili abonelik hizmetlerine otomatik olarak erişim sağlıyor.

Harman ve Samsung’dan ağ bağlantılı otomobil platformu

Bu birliktelikte Samsung küresel gücücü, Ar-Ge yeteneklerini, mobil/TV/yarı iletkenler ve dağıtım kanallarını ön plana çıkartıyor. Harman ise lider bağlantılı otomobil mirasını, ilişkilerini, pazar bilgisini ve büyüyen inovasyon ortakları ağını devreye sokmakta. İki şirket beraberce otomotivde kullanıcı deneyimini zenginleştiren, ölçeklenebilir çözümler sunan araç içi teknolojiler geliştiren startup şirketlere yatırımlar yapıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.