btbilgi

Facebook önümüzdeki birkaç ay boyunca, insanlara önemsedikleri kişilerle daha fazla etkileşim fırsatı sunabilmek için Haber Kaynağı sıralamasında değişiklikler yapacağını açıkladı. Şimdiye kadar paylaşımların Haber Kaynağı’nda ne kadar yukarıda çıkacağını belirlemek için, kaç kişinin bir paylaşıma tepki verdiği (like), yorum yaptığı (comment) veya paylaştığı (share) gibi göstergeler kullanılmakta. Bu güncelleme ile, bir konuşmayı tetikleyen ve anlamlı etkileşimlere ilham veren gönderilere de öncelik verilecek.

Mesela paylaşmak istediğimiz gönderiler tahmin edilip, akışın daha üst sıralarında bize gösterilecek. Bunlar tavsiye isteyen bir arkadaşın, seyahati için mekan önerisi arayan bir tanıdığın gönderileri olabilir. Önemli bulunan bir haber, makale, video gibi karşılıklı yorum yapmaya ve tepki vermeye teşvik eden gönderiler de üst sıralarda görüntülenecek. Facebook‘un Haber Kaynağı değerleri ön plana çıkartılarak, aile ve arkadaşların gönderileri genel içeriklere göre önceliğe sahip olacak.

Haber Kaynağı’ndaki alan sınırlı olduğu için, aile ve arkadaşların paylaşımları ile konuşmaları tetikleyen gönderileri daha çok göstermek, yayıncılar ve kurumların video ve diğer gönderileri gibi genel içerikleri daha az göstermek anlamına gelmekte. Yani sayfalar ve markalar yakında erişim, video izlenme süresi ve trafik oranlarında düşme görebilir. Bu etki, ürettikleri içerik türü ve insanların o içerikle nasıl etkileşimde bulunduğuna bağlı olarak sayfadan sayfaya farklılık gösterebilir denilmekte. En fazla düşüş insanların genelde tepki vermediği ya da yorum yazmadığı içerikleri paylaşan sayfalarda olacak. Arkadaşlar arasında etkileşimi tetikleyen sayfalar bu durumdan daha az etkilenecek.

Kullanıcılar özellikle takip ettikleri sayfalardan daha fazla gönderi görmek isterse, Haber Kaynağı tercihleri içinde “Başta Gör” seçeneğini kullanarak beğendikleri sayfalardan gönderileri daha sık görecekler. İnsanlar arasında iletişim başlatan sayfa gönderileri Haber Kaynağı’nda daha üstte yer alacak. Özellikle canlı videoların daha fazla etkileşim getirdiği saptanmış. Ayrıca gruplar içindeki insanların kamusal içerikler etrafında etkileşime girdikleri de gözlemlenmiş.

Konu ile ilgili genel bilgi Mark Zuckerberg’in yeni bir Facebook mesajında aktarılmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.