btbilgi

Android Akademi yazılım alanında eğitim gören üniversite öğrencilerinin girişimci ruhunu teşvik etmek için düzenlenmekte olan bir program. Programın yaratıcıları Google Türkiye ve Girişimcilik Vakfı. Destekçileri ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, General Mobile ve Türk Hava Yolları. “Geleceği yazmaya başla” sloganıyla yola çıkan akademinin hazırladığı Demo Day’in bu seneki yarışmasında toplumsal sorunlara yenilikçi çözümler getiren projeler 11 Ocak 2018 tarihinde bir araya geldi.

Demo Day’de amaç, Android teknolojisini kullanarak ‘Vatandaş Etkileşimi’, ‘Akıllı Şehirler’ ve ‘Erişilebilirlik’ alanlarında yaşanan toplumsal sorunlara teknolojik çözümler üretmek oldu. 120 başvurunun yapıldığı Android Akademi programı kapsamında, online mülakatların ardından belirlenen ekiplere yönelik eğitim ve mentorluk süreci 16–20 Ekim tarihleri arasında arasında gerçekleşmiş. Startup sunum eğitimleri ise 13-14 Kasım tarihlerinde verilmiş.

Finale kalan 8 projenin sunumu Demo Day etkinliğinde gerçekleşti ve Android Akademi programında ilk üçe giren projeler açıklandı. Oylama sonrasında SensGreen, Car4Future ve ÇözümKent projeleri ilk üç sırada yer almakta. Proje ekipleri hem San Francisco’da girişimcilik ekosistemi gezisi kazandılar, hem de Android Akademi’den uygulamalarını geliştirmelerine yönelik mentorluk desteği alacaklar.

SensGreen

B2B bir çözüm sunan Sensgreen ile enerji tasarrufu etmek isteyen şirketlerin çalışanlarına, sağladığı arayüzle mevcut koşullar altında ortam koşullarıyla alakalı geri bildirimler vererek binalardaki mevcut iklimlendirme sistemlerinin daha verimli kullanılmasını sağlıyor.

Car4Future

Car4Future, elektrikli araç kullanıcılarının şarj istasyonlarını bulma, şarj ünitesi sahiplerinin de gelir elde etmek için istasyonlarını paylaşıma açmasına imkan tanıyor.

ÇözümKent

ÇözümKent, vatandaş belediye etkileşimini arttırmak amacıyla oluşturulmuş bir mobil uygulama platformudur. Bu uygulama ile insanlar çevresinde gördüğü̈ herhangi bir olay, problem ve sorunların fotoğrafını veya kısa videosunu çekerek uygulamaya yükler ve bu iletiler ilgili yerel belediyelere iletilerek sorunlar çözüme kavuşturulur.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.