btbilgi

Araştırmalara göre Z nesli kendinden önceki tüm nesillerden daha mobil ve daha fazla mobil satın alma gerçekleştirmekte. 1995 ila 2009 yılları arasında doğanların yer aldığı bu nesil dijital olarak yaşıyor ve nefes alıyor. Z nesli birden fazla işi aynı yapabilme konusunda önceki nesillere göre daha başarılı. Satın alma davranışlarında ise önceki nesil üyelerine göre beklentileri çok daha yüksek. Markalara bağlı olmak yerine markaların onlara bağlı olmasını bekliyorlar.

Google’ın Ipsos ile birlikte yaptığı çalışmaya göre, ABD pazarında Z nesli 12 yaşlarında ilk akıllı telefonlarına sahip oluyorlar. Bu da bugüne kadarki en erken akıllı telefona sahip nesil olma özelliğini getirmekte. Z neslinin üçte ikisi online alışveriş gerçekleştirirken, yarısından fazlası bunun için telefonlarını kullanıyor. Kantar Millward Brown araştırmasına göre, önceliği mobil olan Z nesli üyelerinin yüzde 74’ü günde bir saatten fazlasını mobil cihazlarında geçirmekte. Daha çok kısa süreli videolar izlemeyi tercih eden bu nesil, reklam engelleme yazılımı yükleme konusunda ise önceki nesillere kıyasla daha hevesli.

Google’ın Consumer Barometer verilerinde, 2017 yılında 25 yaş altı Türkiye’deki nüfusun yüzde 99’unun internete erişimi olduğu, yüzde 94’ün günlük olarak internete girdiği görülüyor. İnternet tüketimini çoğunlukla mobil cihazlardan yapan bu nesil kişiselleştirilmiş, çok daha gerçekçi, doğal reklamlar görmek istiyorlar.

Japonya’nın en büyük dijital reklam teknoloji şirketlerinden olan FreakOut, Z nesline ulaşmak için atılması gereken adımları şu şekilde açıklıyor:

  • Günde 100’den fazla sosyal medya hesaplarını kontrol eden nesle ulaşmak için olabildiğince yalın ve hızlı olmak gerekiyor. Mesajınızı verirken herhangi bir başka unsurun karışıklık yaratmasına izin vermeyin.
  • Daha önceki nesillerden farklı olarak idealleştirilmiş geleneksel kanallar yerine daha gerçekçi, kişiliğini yansıtan içerikler ilgi çekiyor.
  • Yaratacağınız kampanyanın içerisine Z neslinin de kendisinden katabilecekleri olduğunu unutmayın ve onlara fırsat tanıyın.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.