btbilgi

İleri teknoloji ürünü tuvaletlerin ünlü Japon üreticisi Toto firması, yavaş yavaş farklı alanlarda da üzünlerini göstermeye başladı. Bunların arasında bu seneki CES 2018 tüketici elektroniği fuarında gösterime açılan Flotation Tub isimli özel tasarım banyo küveti var. Bu ürün sizi resmen yörüngeye çıkartıp, aynı yerçekimsiz ortamda uyuyan bir astronot hissi vemek istiyor.

Toto firması bu üründen ilk kez 2017’nin Mart ayından bahsetmişti. Ürünün geliştirme aşamalarını görmüştük ve o zaman bile dikkat çekiciydi. Çünkü bu banyo küveti standart bir tasarıma sahip değil. Geleneksel küvetlerin taban kısmı düz olur. Bu küvette ise yandan bakıldığında bir eğim görülebliyor. Bu eğim, küvete yattığınızda ayaklarınızı biraz havaya kaldırmaya yaramakta. Bu pozisyon hem denize gömülür hissi veriyor, hem de astronotların uzaydaki yatış şekillerine benziyor.

Yerçekimsizlik hissi veren Toto banyo küveti CES 2018’de

Firmanın Ar-Ge mühendisleri bu şekilde suyun içinde yatmanın normalden daha rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi olduğunu iddia ediyorlar. Banyodan daha rahat ve yüzer bir pozisyonda durunca, kullanıcının beynini devamlı meşgul eden düşüncelerden kurtulmak daha kolay oluyormuş. Bu pozisyona tabandan ve yanlarda bulunan hafif su jetleri ve enseden gelen özel konumlu bir su akıntısı da ekleniyor. Hepsinin beraber banyo yapan kişiyi meditatif bir ruh haline soktuğu belirtilmekte.

2 metrelik Flotation Tub küvetin gövdesi fiberle güçlendirilmiş polimer ve el yapımı mermerden oluşmakta. Çok sağlam bu gövdenin alt kısmından yumuşak bir LED ışık ortalığı aydınlatmakta. Tüm konsept aslında psikolojik ve meditasyon çalışmalarında kullanılan ‘sensory deprivation tank’ (duyu iptal eden kabin) ürünlerinden alınmış. Ama bu tanklar kapaklı olup, kullanıcı içinde girince tamamen kapatılıp karanlık ve ses geçirmez bir hal alıyor. Tabi bu kadarı klostrofobik kişiler için uygun değil. O yüzden Toto firması tasarımda sadece bu tanklardakine benzer bir su içinde yatış konumunu esas almış.

Yerçekimsizlik hissi veren Toto banyo küveti CES 2018’de

Firma Flotation Tub banyo küvetini CES fuarında tanıtıyor. Küvet 2018 içinde öncelikli olarak Japonya’da satışa çıkacakmış. Fiyatının da tüm Toto ürünlerinde olduğu gibi ucuz olmayacağını rahatlıkla tahmin edebiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.