btbilgi

IBM firması 2017 yılında 9 bin 043 adet patent alarak ABD’de yılın en çok patent alanlar listesinde bir kez daha birinci oldu. 25 yıldır bu listenin ilk sırasında yer alan IBM, 100 bin patent dönüm noktasını aşmış bulunuyor. Yeni patentler, ABD’nin 47 farklı eyaletinde 8 bin 500’ün üzerinde araştırmacı, mühendis, bilim insanı ve tasarımcıdan oluşan bir gruba verildi.

Firmanın 2017 yılında sadece 1,900’ün üzerinde bulut teknolojileri patenti bulunuyor. Bulut bilişim patentleri arasında, bulutun gereksinimlerini tahmin etmek üzere küresel ya da yerel etkinliklerle ilgili yapısal olmayan verileri kullanan bir sistem de bulunmakta. Bu sistem talebi karşılamak üzere bulut kaynaklarının nerede ve nasıl ayrılması gerektiğini otomatik belirleyebiliyor. Bunun için de haber akışı, ağ istatistikleri, hava durumu raporları ve sosyal ağlar da dahil olmak üzere çeşitli veri kaynakları anlık şekilde takip edilmekte.

IBM yapay zekanın mevcut sınırlarının çözülmesine yardımcı olacak patentler de almakta. 2017’de firmaya çok önemli 1,400 adet yapay zeka patenti verilmiş durumda. Araştırmacılar yapay zeka ve insanlar arasındaki iletişimi iyileştirmek için, bir kullanıcının konuşma modellerini yapay zekanın analiz etmesine ve taklit etmesine yardımcı olan bir sistem patenti almışlar.

Firma siber güvenlik alanında da boş değil. Örnek olarak yapay zeka sistemleri ile dijital saldırganların kaynaklarını harcayan ve saldırılarını boşa çıkaran bir teknoloji de dahil olmak üzere toplamda 1,200 siber güvenlik patenti almış. Bu teknoloji “kimlik avı”na yönelik e-postalar ve diğer saldırılarla ilişkili güvenlik risklerini önemli ölçüde azaltabiliyor.

IBM mucitlerinin 2017’de aldığı diğer patentler arasında acil durumlarda bir sürücüyle bağımsız bir araç arasında kontrol değişimi yapmak üzere tasarlanmış bir makine öğrenme sistemi; güvenli olmayan ve yürütme için üçüncü kişilerin dahil olmasını gerektirebilecek birden çok taraf arasında işlemlerin gerçekleştirilmesine dahil olan adım sayısını azaltmak için blokzinciri teknolojisinden yararlanan bir yöntem; cihazın sahibinden uzakta olduğunu ve başka birinin kontrolünde olabileceğini belirlediğinde mobil cihazın güvenlik korumasını otomatik olarak güçlendiren bir teknik de bulunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.