btbilgi

E-atıklar elektronik sektörünün en ciddi sorunlarından biri. Elektronik ürünlerinin üretiminde birçok değerli maden kullanılıyor ama bunların çok azı geri dönüşüme girebiliyor. E-atık geri dönüşümü için verilen oran yüzde 12,5 civarı. Bir ton ağırlığındaki bilgisayar anakartında, dünyanın bir ton maden cevherinden 800 kat daha fazla altın bulunmakta. Amerikalıların her yıl sadece artık kullanmadıkları telefonlarıyla, 60 milyon dolar değerindeki altını ve gümüşü çöpe attığı tahmin ediliyor.

Dell firması bu konuda birşeyler yapmak için yola çıkmış. Oluşturdukları geri dönüşüm pilot programı iki ayaklı. İlk ayağında kullanılmış elektronik eşyalardan geri dönüştürülmüş altın, ‘Latitude 5285 2’si 1 Arada’ bilgisayarların yeni anakartlarında kullanılmaya başlanmış. Diğer kısmında ise e-atık üzerinden geri kazanılan altın ile sınırlı sayıda üretilen özel bir mücevher koleksiyonu yaratılmış.

Dell’in geri dönüşüm programı ile e-atık mücevhere dönüşüyor

Dell’in yaptığı açıklamaya bakılırsa, firma ürünlerinde ve ambalajlarında on yıldan uzun bir süredir sürdürülebilir materyaller kullanıyor. 2012 yılından bu yana ise Dell, 22,5 milyon kilogramdan fazla tüketici sonrası dönüştürülmüş e-atık materyalini yeni ürünlere geri kazandırdı. Dell’in ‘İyilik Mirası Programı’nın bir parçası olarak şirket, 2020’ye kadar 45 milyon kilogramdan fazla geri dönüştürülmüş içeriği ürün portföyüne kazandırmayı vadediyor.

Kullanılmış elektronikler, çevreye duyarlı bir çıkarma süreci yürütülerek Dell’in çevreci ortağı Wistron GreenTech tarafından bağımsız bileşenlerine ayrılıyor. Anakartlardan çıkarılan altın da bunun sonrasında Dell’in kapalı döngü tedarik zincirinin parçası olarak yeni bilgisayar anakartlarına geri kazandırılıyor veya başka ürünlere dönüştürülüyor.

Firma takı sektörüne girişini ise oyuncu, girişimci ve aktivist Nikki Reed ile birlikte gerçekleştirmiş. Reed’in aksesuar markası Bayou with Love ve Dell’den çıkan ‘The Circular Collection’, ABD’de tamamen Dell’in geri dönüşüm programından geri kazanılan altın ile sınırlı sayıda üretilen özel bir mücevher koleksiyonu. 14 ve 18 karat altın zincirler, küpeler ve kol düğmelerinden oluşan koleksiyon, e-atık materyallerinin çevre üzerindeki etkisini azaltmak ve döngüsel bir ekonomi geliştirmek için sektörler genelinde iş birliği yapma fırsatını vurgulamak amacıyla tasarlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.