btbilgi

Mahkeme salonlarında şahitler her zaman gerçeği söyleyeceklerine yemin ederler. Fakat bazı kişiler yalan makinelerini bile aldatacak kadar iyi yalan söyleyebilirler. Bu konuda bir çalışma yapan Maryland Üniversitesi (UMD)araştırmacıları, yapay zekayı mahkeme videolarına bakıp yalan söyleyenleri tespit edecek şekilde programlamışlar. ‘Deception Analysis and Reasoning Engine’ (DARE) adı verilen bu sistem henüz test aşamasında.

DARE sistemi insanların yalan söylediklerinde farketmeden yaptıkları yüz ifadelerini ve mikro mimikleri saptamak için tasarlanmış. Bunun dışında konuşan kişinin ses tonunu, sesteki değişimleri frekans bazında tarayarak sözcüklerdeki sıradışı anomaliler de taranmakta. Yapay zeka bu analizler sonucunda videodaki kişinin yalan söyleyip söylemediğine karar veriyor. Sistem bir dizi eğitim videosu ile devamlı yeni kişileri tarıyor ve öğrenmeye devam ediyor. Bu videolarda bazı kişiler doğru, bazı kişiler ise özellikle yalan ifade veriyor.

Yalan söylendiğini tespit edebilen yapay zeka geliştirildi

DARE taranan videolardaki kişilerin yalancı olup olmadığını, normal insan ortalaması ile karşılaştırıldığında daha başarılı şekilde bulabilmiş. Özellikle de insanların mimik ve yüz ifadelerine dayanan saptamalarda, yapay zeka insanlardan çok daha iyi iş çıkartmış. Ortalama bir insanın 0,58 AUC (Area Under the Curve to mean) skoruna karşılık, DARE 0,877 ortalama vermiş. Buna gözlemlenen kişilerin mikro mimik analizi de eklenince skor 0,922’ye yükselmiş. AUC skorunun daha yüksek olması, yalanın saptaması noktasında daha yüksek doğru bilme olasılığı anlamına gelmekte.

Şu anda mahkemelerde yalan makinelerinin kullanımı yasak. Ayrıca doğru söyleten kimyasalların da kullanımı kabul edilmiyor. Bunların yerine yapay zeka destekli bir saptama mekanizması tercih edilebilir gibi gözüküyor. Ayrıca bu sistemin tam anlamı ile doğru sonuçlar vermesi durumunda, yakın gelecekte istihbarat kurumları tarafından kullanımı da sözkonusu olabilir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.