btbilgi

Sağlıklı yaşam ve organik gıda tüketimi Çin’de hızla yükselen bir trend olarak dikkati çekiyor. Belli bir refah seviyesine ulaştıktan sonra, Çinli tüketiciler de organik gıdalara yönelmeye başlamışlar. Bu akıma cevap vermeye çalışan firmalardan biri Çinli sigorta teknolojisi devi ZhongAn Online’ın alt şirketlerinden ZhongAn Technology. Şirketin blokzinciri teknolojisi tavuk üretimine yepyeni bir yaklaşım getirmekte. Gogochicken isimli sistem doğumundan tüketiciye ulaşmasına kadar tek tek tüm tavukları kontrol edebiliyor.

ZhongAn Tech’in CEO’su Chen Wei bu sistemi şu şekilde anlatıyor: “Yetiştirdiğimiz tavukların hepsine dünyaya geldikleri anda bir bileklik takıyoruz. Bu bileklik Nesnelerin İnterneti altyapısına bağlı bir takip cihazı. Bu da kendi özel blokzinciri ağımız yardımı ile tavuklar hakkında gerçek zamanlı veri toplamamızı sağlıyor. Her tavuk o anda nerede, her gün ne kadar hareket etmiş bunu bilebiliyoruz. Bizim yetiştirdiğimiz bir tavuğu satın almak isterseniz; akıllı telefon uygulamamız üzerinden doğduğu yeri, ne yemle beslendiğini ve kaç adım attığını görüp ona göre seçim yapabilirsiniz.”

Gogochicken projesi 2017’nin Haziran ayında Anhui eyaletinin Cha’an şehrinde başlatılmış. Buradaki tavuklar tamamen serbest ortamlarda gezinip besleniyorlar. Organik gıda standartlarına göre yem yiyen tavuklar 4 ile 6 ay arasında kendi kendilerine büyümekteler. Fabrikalarda yapay yöntemlerle yetiştirilen tavuklar ise 45 günde olgunlaşıyor. ZhongAn Tech firması Çin’deki gıda sağlığı endişelerini görüp buna göre hareket etmeye karar vermiş. Özellikle de genişlemekte olan orta seviye tüketici sınıflarının bu konuda hassas davrandıkları rapor edilmekte.

Tavuk üretimi + blokzinciri teknolojisi = Gogochicken

Blokzinciri teknolojisi bu sürecin önemli öğelerinden biri. Bu ağ sayesinde tavuklardan toplanan hassas verilerin baştan sona kadar müdahaleye uğramaması sağlanmakta. Ayrıca bu takip sistemi ile daha küçüklükten bir tavuk seçip, tüm büyüme süreçlerini uzaktan gözlemek mümkün oluyor. Başka ilginç bir özellik de, bu sistemin ‘çiftlik turizmi’ denilen yeni bir akıma hitap ediyor olması. Genç tüketicilerin hafta sonları tarla ve çiftlik bölgelerine seyahatler düzenlemesi ve buralardaki yerel gıdaları denemesi gibi bir trend oluşmaya başlamış. Tüketiciler uzaktan seçtikleri tavuğu gidip tesiste bulup, sağlığını kendi gözleri ile görebilecekler. Hatta firma bunu mümkün kılmak için tavukları imaj tanıma teknolojisi ile ayırtetme üzerine başka bir sistem daha kurmaya çalışıyor.

ZhongAn tech firması Gogochicken projesinde, IoT güvenlik cihazları üzerine çalışan Hangzhou Wupu ve blokzinciri çözümleri geliştiren Anlink gibi iş ortakları ile çalışmış. Proje eyalet idaresinden ve farklı yatırımcılardan da destek toplamış durumda. Çin hükümeti organik gıda üretimi süreçlerini daha şeffaf ve güvenilir hale getirecek teknolojileri desteklemekte deniliyor. Gogochicken sisteminde 2017 Aralık itibarı ile 100 bin tavuk takip ediliyor. Firma 3 yıl içinde bu rakamı 23 milyon adete çıkartmayı planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.