btbilgi

CES 2018’in başlangıcında bir konuşma yapan Intel CEO’su Brian Krzanich, çok etkileyici yeni bir teknoloji tanıttı. Bu yeni bir yaklaşımla tasarlanmış nöromorfik bir işlemci olan Loihi. Henüz prototip aşamasında olan bu işlemci insan beyninin çalışmasına benzer şekilde kendini geliştirme amacıyla planlanmış. Bu işlemci aynı insan beynindeki nöronların oluşmasına benzer şekilde, birşeyler öğrenirken kendi kendine sanal nöronlar ve bağlantılar yaratmakta.

Bu sanal nöron bağlantılar, işlemci yeni veriler aldıkça otomatikman değişecek ve yeni bağlantılar kurulacak. Krzanich’in verdiği bilgiye göre Loihi sadece haftalar içinde çok basit imaj tanıma özelliğini kendi kendine öğrenebilmiş. İşlemci daha az güç harcayarak, daha küçük veri setleri ile daha fazla şey öğrenme potansiyeline sahip. Araştırmacılar bu işlemcileri kullarak nöromorfik bilgisayarlar geliştirebilecek, gelecekte robotlara takılacak işlemciler ile görevleri onlara programlama zorunluluğu olmadan öğrenmelerini sağlayabilecek.

Intel Labs’in yöneticisi Dr.Michael Mayberry de bu açıklamaya ekleme yaparak, “Loihi işlemcisi çok esnek bir makine öğrenme, kendi kendine eğitim ve veri analiz özelliklerini tek bir çipte toplayabiliyor. Bu da gelecekte makinelerin daha otonom hale gelmelerini ve gerçek zamanlı tepki verebilmelerini sağlayacak. Yani her seferinde yeni bir durum için buluttan veya kullanıcıdan komut almayı beklemeyecekler. Prototip işlemcinin becerileri, daha şimdiden onu otonom arabalar ve kişisel robotlar için ideal bir platform haline getirmekte.” diyor.

Loihi işlemcisi Intel’in 14 nm üretim teknolojisi ile imal edilmiş, prototip versiyonun toplamda 130 bin nöron ve 130 milyon sinaps potansiyeli bulunmakta. Prototip sonrası ilk örnekleri, 2018’in ilk yarısında çeşitli araştırma kurumları ve üniversiteler ile paylaşılacak. İşlemcinin yapay zeka ve makine öğrenme alanında yenikliklere yol açması mümkün olabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.