btbilgi

Bluetooth teknolojisi ilk çıktığından beri çok işimize yarayan ürünlerle günlük hayatımıza yerleşmeyi başardı. Çeşitli cihazlar arasındaki bağlantıları hızlandırdı, küçük ve taşınabilir kablosuz kulaklıkları mümkün kıldı, her yere götürebileceğimiz pratik akıllı telefon hoparlörlerini gerçek hale getirdi ve bu trend güçlenerek devam ediyor. Bluetooth çip üreticilerinin içinde en iddialılarından biri olan Qualcomm, yaşamakta olduğunuz bu kablosuz iletişim devrimine katkıda bulunacak yeni QCC5100 Serisi Bluetooth SoC (System-on-a-Chip) ürününü tanıttı.

QCC5100 Serisi Bluetooth SoC çipi yeni özellikler ve daha yüksek performans için sıfırdan tasarlanmış. Dört çekirdekli bir ana işlemciye, çift 120MHz dijital ses işlemcilerine (DSP) ve iki adet özel 80MHz’li uygulama işlemcisine sahip. Qualcomm’un bu iş için kullandığı eski nesil çipsette tek çekirdekli işlemci ve tek bir DSP varmış. Yani çipsetin eski versiyona göre gücünün kat kat arttığı rahatlıkla söylenebilir. Bluetooth 5 standartına göre tasarlanan çipset, eski Bluetooth standartlarına da uyumlu. Bunun dışında piyasadaki tüm mobil çipsetlerle kullanılabilecek.

Çipset çok ufak boyutta olduğu için, her türlü kulak içi kulaklığa bile sığacak kadar küçük. Bunların hepsinin ötesinde bu çipset yepyeni özellikler getiriyor. Mesela kulakiçi kulaklıklarda fitness takibi, müzik çalarken bile sesli komutları devamlı algılayabilme, müzik ve telefon görüşmeleri arasında hızlı geçiş, aktif dış ses filtreleme (active noise cancellation), AptX ve AptX HD gibi yüksek ses aktarım standartlarını destekleme, sanal gerçeklik uygulamalarına destek verme gibi tonla yenilik bizi bekliyor olacak.

Bu kadar ek güç ve yepyeni üstün özellikler, çoğu zaman enerji tüketiminde de büyük artışlar anlamına gelmekte. Fakat Qualcomm bu konuda da iki sene boyunca çok kafa yormuş. Yeni nesil Bluetooth SoC çipi normalde tüketmesi gereken enerjinin yüzde 65 daha azına çalışmakta. QCC5100 ile donatılmış bir kablosuz cihaz en az dört saat kesintisiz müzik çalabilecek, bir saat kesintisiz tefon konuşması yapabilecek ve 1,5 saat kapanmadan beklemede durabilecek. Bu da şimdiki cihazların pil performanslarından yüzde 25 daha fazla. Bu cihazlar bir kez tam şarj edildiklerinde, standart kullanım ile  bir haftaya yakın süre çalışabilecek. Bu kullanım süresi ise ortalamanın yüzde 60 kadar daha yükseği demek.

Qualcomm bu çipsetleri çoktan önsiparişe açmış ve müşterileri listeye dizmiş bile. İlk ürünlerin 2018’in ortasında piyasaya çıkması beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.