btbilgi

Güvenlik firması Eset 2017’nin sonunda yaptığı bir araştırmada, ABD’li teknoloji kullanıcılarının riskleri nasıl algıladıklarını ele almış. Araştırmacılar değişik yaş gruplarındaki 700 yetişkinle çalışıp hava kirliliği, motorlu araç kazaları ve bilgisayar sistemlerine giren suçlulara kadar çeşitli teknoloji kaynaklı tehlikelerin nasıl anlaşıldığını ortaya koymuşlar. Yüzde 45’i erkek, yüzde 55’i kadınlardan meydana gelen katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 53) tam zamanlı çalışanlardan oluşmuş.

Siber saldırı ya da ‘hacklenme’ ihtimali hava kirliliği, tehlikeli atıklar veya küresel ısınma gibi sağlığı doğrudan hedef alabilecek geleneksel tehditlerin önüne çıkarak, en büyük risk olarak değerlendirilmiş. İkinci sırada hava kirliliği yer alıyor. Üçüncü sırada ‘tehlikeli atıkların bertarafı’, ardından da ‘özel bilgilerin çalınması veya teşhir edilmesine’ ilişkin endişe geliyor. Küresel ısınma, beşinci sırada yer almış.

Araştırma siber saldırı risk algısının yaşa göre de değiştiğini ortaya koyuyor. 45 yaşın altındaki katılımcılar, 45 yaş ve üstü olanlara kıyasla, hackleme faaliyetlerinde daha az risk görme eğilimi gösteriyorlar. Bu konuda en yüksek risk gören yaş grubu ise 45-59 yaş aralığı.

Katılımcıların ‘en büyük risk’ olarak değerlendirdiği konular puanlarıyla şöyle sıralandı:

 1. Suçluların bilgisayar sistemlerini ele geçirmesi / Risk Puanı 5.41
 2. Hava kirliliği / Risk Puanı 5.33
 3. Depolama alanlarındaki tehlikeli atıkların bertaraf edilmesi / Risk Puanı 5.24
 4. Özel bilgilerin çalınması ya da teşhir edilmesi / Risk Puanı 5.22
 5. Küresel ısınma / Risk Puanı 4.92
 6. Motorlu araç kazaları / Risk Puanı 4.92
 7. Firmaların kişisel bilgileri depolaması / Risk Puanı 4.65
 8. Devletin vatandaşların e-posta, web trafiğini görüntülemesi / Risk Puanı 4.58
 9. Nükleer enerji / Risk Puanı 4.47
 10. Fracking (hidrolik kırılma ile doğalgaz elde edilmesi) / Risk Puanı 4.47
 11. Kurumsal bilgisayar ağı hataları / Risk Puanı 4.34
 12. Genetiği değiştirilmiş gıdalar / Risk Puanı 4.05
 13. Özel silah mülkiyeti / Risk Puanı 3.62
 14. Yapay zeka / Risk Puanı 3.47
 15. Tıbbi amaçlı X-ray kullanımı / Risk Puanı 3.00
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.