btbilgi

LG Display firmasının mühendisleri son iki senedir bu cihazın prototipi için harın harıl uğraşmaktaydı. Arada bazı teknik demolar görmüş olsak da, şimdiye kadar çalışan finalize bir ürün yoktu. Ama CES 2018 tüketici elektroniği fuarındaki standında LG sonunda ilk yuvarlanabilir OLED TV setini herkese sundu. Henüz TV’mizi rulo yapıp çantamıza atıp istediğimiz yere götürebileceğimiz bir noktada değiliz. Ama LG yeni televizyon ürünü için çok pratik bir uygulama getirmiş durumda.

Bu esnek OLED TV alt taraftan motorize bir mekanizmaya bağlı. Bir yatay kutunun içinden istenilen yükselikte çıkartılabiliyor. Farklı yüksekliklere göre de değişik işlevler görebilmekte. Öncelikle isterseniz TV’nizi tamamen içeri çekip tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Geriye kalan şey çok da kalın olmayan bir kutu oluyor. Eğer TV’niz her an açık değilse ve kocaman siyah bir çerçeve estetik olarak sizi rahatsız ediyorsa bunu kullanabilirsiniz. Tamamen açıkken ise standart bir 16:9 oranlı TV alanı elde ediyorsunuz. Bu da standart kullanım.

LG’nin ilk esnek ve yuvarlanabilir OLED TV seti CES 2018’de

Asıl numara, TV’nin ara yüksekliklerde açılması ile oluşmakta. Bazı sinema filmleri 21:9 veya 2.39:1 oranlı olabiliyor. Standart 16:9 oranlı bir televizyonda bu film alt ve üstte ince siyah çizgiler ile gösterilebilir. Ama LG’nin yuvarlanabilir OLED TV setinin yüksekliğini değiştirerek 21:9 oranlı filmler için ideal oranı yakalamanız mümkün. Ekran yüksekliğini daha da azalttığınızda ince bir ekran elde ediyorsunuz. Böyle bir ekran da TV özelliğini kullanmadığınızda size devamlı hava durumunu, günlük randevularınızı veya haber başlıklarını iletecek özel bir bilgi ekranına dönüşebilmekte.

LG’nin ilk esnek ve yuvarlanabilir OLED TV seti CES 2018’de

Bu TV seti 2018’de piyasaya çıkmayacak gibi görünüyor. Ama LG bu ürünü 2019 veya sonraki yıl için hazırlıyor olabilir. Verilen bilgilere göre henüz bitmiş bür ürün değil, bu cihaza TV ve video sinyallerini alacak giriş-çıkışlar, bir ses sistemi, gerekli elektronik aksam ve başka özelliklerin eklenmesi gerekli. LG bu tasarıma, kendi ürettiği soundbar ürünlerinden birini de gömülü şekilde ekleyebilir. CES 2018’deki LG Display standında bu TV dışında ilk 88 inçlik 8K OLED ekran ve birçok başka yeni ürün de tanıtılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.