btbilgi

Sanal gerçeklik alanındaki ürünler hala genelgeçer elektronik tüketicisine kadar gelemedi. Fakat 2018 yılı çok daha fazla ürün ve çözüm göreceğimiz bir yıl olacak. Ayrıca gözlük fiyatlarının ucuzladığı, yeni modeller çıktığı ve artırılmış gerçeklik ürünlerinin de arayı kapatacağı bir sene olacağını tahmin ediyoruz. Bunları ve daha fazlasını bugün başlayan tüketici elektroniği fuarı CES 2018’de gözlemlemek mümkün. İşte CES 2018 fuarından Digital Trends’in seçtiği en dikkat çekici 4 sanal gerçeklik ürün ve çözümü.

Vive Pro

HTC’nin yeni sanal gerçeklik gözlüğü Vive Pro bir önceki modelin başarısının üzerine kurulmuş ve büyük yenilikler getiren bir cihaz. Bu gözlüğün ekranlarında yüzde 78 daha fazla piksel var. Çözünürlük 2.880 x 1.660 piksele yükseltilmiş, bu da inç başına 615 piksel demek. HTC bu çözünürlük ile daha önce yapılamayan ekrandan metin okumanın mümkün olduğunu iletiyor. Gözlükte stereo kulaklıklar, stereo mikrofonlar ve yenilenmiş bir kafa bandı bulunakta. Ayrıca eğer istenirse kablosuz bağlantı modülü alınıp bu şekilde de kullanılabiliyor. Intel’in 60GHz WiGig standartını kullanan kablosuz adaptör eski Vive modeline de takılabilmekte. Henüz fiyat veya piyasaya çıkış tarihi belli değil.

Looxid

Looxid kendi başına bir VR gözlüğü sayılmaz, çünkü akıllı telefonlarla beraber çalışmak için tasarlanmış. Ama asıl özelliği sizi sanal dünyalara sokmak değil. Siz sanal bir içerik ile ilgilenirken beyin dalgaları ve göz takip ile tepkilerinizi analiz edebilmesi. Mesela kullanıcı sanal bir müze gezerken nerelere bakıyor, baktığı şey hakkında ne hissediyor gibi bilgiler toplanabilmekte. Looxid sanal gerçeklik dünyalarına çok ciddi bir analitik katmanı ekleyebilecek, ilginç bir çözüm olarak dikkat çekiyor.

Meshroom

İki boyutlu yapılmış bir çizimin (çizgiromanlar hariç) insanları üç boyutlu bir nesne kadar meraklandırması biraz zor. Çünkü insanlar çevrelerini ve dünyayı üç boyutlu algılayan varlıklar. Üç boyutlu nesne üretimi ise genelde profesyonel sanatçıların veya mühendislerin becerebildiği bir şey. Meshroom çözümü bir teknik CAD çiziminden üç boyutlu nesne üreterek bu engeli aşmayı planlıyor. Bu kadarla da kalmıyor, üretilen nesne ile sanal gerçeklikte etkileşime girebiliyorsunuz. Üretilen model sanal olarak birebir boyutta ve istendiği gibi modifiye edilebilmekte. Yıllık lisans ücreti 2,700 dolar olacak.

3dRudder

Sanal gerçeklik dünyalarında gezinmek çok güzel ama küçücük odalarımızda yürüyerek bu işi yapmak zor. Eğer devasa açık alanlara sahip bir dünyadaysak veya bir labirentteysek, gerçek zamanlı hareket takibi çözümleri pek işe yaramıyor. Oturduğumuz yerde ise ek bir aksesuar olmadan sanal bedenimizi yürütemiyoruz. İşte 3Drudder bu görev için tasarlanmış. Ayağınıza taktığınız bu cihaz, hareket tespit özelliği ile oturduğunuz yerden sanal gerçeklikte yürümenizi, yön değiştirmenizi ve koşmanızı sağlıyor. Hatta ayaklarınızı yukarı aşağı oynatarak uçma hareketlerini bile gerçekleştirmek mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.