btbilgi

Teknoloji ve servis tedarikçisi Bosch firması, 9-12 Ocak tarihlerinde dünyanın en büyük elektronik fuarı olan CES 2018’de şehirleri akıllı hale getiren pek çok yeni çözümü sunmakta. Bu çözümler hava kalitesini gerçek zamanlı olarak ölçüp analiz eden kompakt bir üniteden, nehir suyu düzeylerini dijital olarak izleyip sel tehdidini önceden haber veren bir sisteme ve sürücülerin hayatını kolaylaştıran tümüyle otomatik park yeri hizmetine kadar uzanıyor. Dünya genelinde büyük ve küçük şehirler akıllı kent teknolojilerine yatırım yapmakta. 2020’ye kadar akıllı şehir pazarının her yıl yüzde 19 büyüyerek 800 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

CES 2018’de yeni Bosch akıllı şehir çözümleri tanıtıldı

IoT ve yapay zeka ile herşey birbirine bağlanacak

Gartner’e göre, 2020’ye kadar dünya genelinde 230 milyon ev, yani tüm hanelerin yaklaşık yüzde 15’i akıllı bir şekilde ağa bağlanacak. 2020’ye kadar akıllı şehir pazar hacminin yılda 250 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Aynı yıl dünya genelinde duman dedektörleri, hırsız alarmları, elektrik sayaçları, ev aletleri ve daha başka diğer ürünler dahil 20 milyardan fazla cihaz birbiriyle bağlantıda olacak. Bosch’un  elektronik ürün kategorilerinin yarısından fazlası ağa bağlanabilir durumda ve amaç 2020’ye kadar bu oranı yüzde 100 yapmak. Ayrıca yapay zeka alanında 2021’e kadar 300 milyon Euro civarında yatırım yapılacak. Şirket on yıl içinde artık yapay zeka içermeyen pek ürün kategorisi kalmayacağını öngörmekte.

Climo: Hava kalitesini geliştirmek zorunlu

Bosch CES 2018 fuarında Intel’le beraber geliştirdiği bir çözüm olan Climo mikro iklim izleme sistemini göstermekte. Climo sistemi karbondioksit, azot oksit, ısı ve nem dahil hava kalitesi için önem taşıyan 12 parametreyi ölçebiliyor. Cihaz konvansiyonel sistemlerin yüzde biri büyüklüğünde ve sadece onda biri maliyetinde. Climo akıllı şehir kategorisinde CES İnovasyon Ödülü kazanmış.

CES 2018’de yeni Bosch akıllı şehir çözümleri tanıtıldı

Dijital nehir takip sistemleri

Bugüne kadar nehirlerdeki su düzeylerinin ölçülmesinde mekanik cihazlar kullanılıyordu. Bu ölçümler başkalarına açıklanana kadar saatler geçiyordu. Bosch’un CES 2018’de tanıttığı sel izleme sistemi tüm bunları değiştiriyor. Bosch yeni sistemi pilot proje olarak Almanya Ludwigsburg yakınlarında, Neckar nehrinde deniyor. Suyun düzeyi, hızı ve debisi ultrasonik sensör probları ve kameralarla izlenerek, veriler işlenmek üzere Bosch IoT bulutuna gönderiliyor. Kritik eşikler aşılırsa etkilenen belediyeler, sakinler ve işyeri sahipleri önceden kısa mesajla uyarılıp, sele ve selin yol açtığı hasara karşı önlem almak üzere zaman kazandırıyor.

Otomatik park sistemleri ile her zaman boş park alanı

ABD’li sürücüler yoğun trafikte yılda 40 saatten fazla harcamakta ve bu da 160 milyar doların boşa gitmesi demek. Bu sürenin yaklaşık üçte biri ise yalnızca park yeri aramakla geçmekte. Bosch işte bu noktada, topluluk tabanlı park etmeyi devreye alıyor. Otomobiller geçerken park etmiş araçlar arasındaki boşlukları otomatik algılayıp, ölçüp ve verileri gerçek zamanlı olarak dijital bir haritaya aktarabiliyor. Bu şekilde sürücüler doğrudan boş park yerlerine yönlendirilebiliyor.

CES 2018’de yeni Bosch akıllı şehir çözümleri tanıtıldı

Otonom vale servisi hayatı kolaylaştıracak

Bosch ve Daimler 2018 başlarında yeni bir otomatik vale servisini tanıtacak. Stuttgart’taki Mercedes-Benz Müzesi otoparkındaki araçlar sürücü olmadan park yeri arayıp kendi kendilerini park edecekler. Bu da stresi ortadan kaldırırken, park yerlerinin daha verimli kullanılmasını sağlayacak ve aynı alan yüzde 20 daha fazla araç alabilecek. Akıllı otopark altyapısı sayesinde tam otonom park gerçeğe dönüşüyor. Bosch bu sürücüsüz park çözümü için Frost & Sullivan 2017 Teknolojide Yenilikçilik Ödülünü kazandı.

Mikro şebekeler yükselişte

Uluslararası iklim Değişikliği Paneline (IPCC) göre, toplam global enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 75’i kentlerde gerçekleşiyor. Bu oranın yüzde 40’ı tek başına binalardan kaynaklanıyor. BP Energy Outlook 2035’in tahminine göre, global enerji tüketimi 2035’e kadar yüzde 30 artacak. Bosch’un enerji tüketimini azaltacak çözümlerinden biri, binalara veya bina komplekslerine enerji sağlamakta kullanılabilecek DC (doğru akım) mikro şebekesi. DC mikro şebekeleri konvansiyonel enerji santrallerine oranla yüzde 10 daha az enerji tüketmekte ve temiz enerji kaynaklarına bağlanıp kendi kendilerine depo yapabiliyorlar. Yani bir enerji kesintisi durumu genel şebekeyi etkilediğinde bile güvenilir bir enerji kaynağı haline geliyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.