btbilgi

Tüm kampüslerinde teknoloji, kodlama, robotik eğitimlerine ayrı bir önem veren İSTEK Okulları’nden güzel bir teknoloji haberi geldi. Öğrencilerini bu alanlarda projeler üretmeye teşvik eden, onları destekleyen ve gerekli her türlü donanımı sağlayan İSTEK Okulları’nın bir öğrencisi, yüksek oranlı sıkıştırma yapabilen bir dosya yazılımı tasarlamış. Bu yazılımın asıl özelliği, sıkıştırma ve sonrasında geri açma işlemi sırasında oluşabilecek veri kayıplarını sıfıra indirmeyi başarması.

İSTEK Kaşgarlı Mahmut Okulları 12. sınıf öğrencisi Emre Harbutoğlu, bu yazılımı teknoloji öğretmeninin desteğiyle hazırlamış. Harbutoğlu bilişim teknolojileri alanında pek çok sıkıştırma algoritması oluşturulduğunu ama bunların neredeyse tamamının veri kaybı yaşattığını farketmiş. Veri kaybı olmayan yazılımların ise beklenen dosya küçültme oranlarını yakalayamadıklarını tespit etmiş. Bunun üzerine sektörde kullanılan sorunlu sıkıştırma algoritmalarına bir çözüm sunmak istemiş.

Proje kapsamında tasarlanan programın amacı, sıkıştırılan dosyalar eski haline gelirken hiç veri kaybı yaşanmaması. Programın algoritması, dosyaların hexadesimal değerleri üzerinden çalışıyor. Bir dosyayı sıkıştırma oranı tekrar eden bitler arttıkça yüzde 10 ile yüzde 80 arasında değişebiliyor. Oluşturulan kullanıcı ara yüzü aracılığıyla dosya, sıkıştırdıktan sonra kolayca eski haline dönebiliyor. Program dosyaları sıkıştırırken aynı zamanda şifreliyor. Bu sayede sıkıştırılan dosyanın güvenliği de artıyor. Programın ancak kendi anlayabileceği bir dilde şifrelenmiş bir anahtar doküman oluşturuluyor. Böylece doküman okunmadan sıkıştırılan dosyaların hem teoride hem de pratikte erişilmesi imkânsız hale gelmekte.

Programın test aşamasında olması (v0.1 Experimental), sunacağı bu yeniliklerin daha da gelişebileceğini gösteriyor. Programın .mp3, .mp4, .pdf, .jpg, .png, .apk, .exe ve daha birçok dosya türünü desteklemesi, onu var olan yazılımlar arasında ön plana çıkartmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.