btbilgi

Tatil zamanları havaalanları dünaynın en kalabalık yerlerinden bazılarına dönüşmekte. Ama çevrenizde onlarca ülkeden değişik dil konuşan insanlar varken, kendinizi yalnız hissetmeniz de mümkün. Hollandalı KLM Royal Dutch Airlines firması bunu düşünerek, 2017’in sonundaki tatil döneminde ilginç bir uygulama başlatmış. Amsterdam Schipol Havaalanı’na kurdukları özel koltuklar, gerçek zamanlı dil çevirisi yaparak farklı ülkelerden insanların iletişimini sağlamayı amaçlıyor.

‘KLM’s Connecting Seats’ adı verilen bu projede tek planlı olan şey koltukların tasarımı olmuş. ‘DDB & Tribal Amsterdam’ reklam ajansı ile birlikte tasarlanan koltuklar dışarıdan bakıldığında bir mikrofonu ve hoparlörleri olan birer uçak koltuğu biçiminde. Yolcular koltuklara karşılıklı oturuyor, sistem yolcunun dilini saptıyor ve otomatik çeviriye başlıyor. Bir kişi konuştuğunda cümlesi anında karşı taraftaki kişinin diline çevirilip okunuyor. Böylece dilini hiç bilmediğiniz biri ile bile kolayca iletişim kurabiliyorsunuz.

Çeviri sisteminin kendisi Google’ın altyapısını kullanmakta. Anında konuşma çevirisi için Google bulut altyapısındaki Speech API, Translation API ve Web Speech API sistemlerinden yararlanılmış. Koltuklar çeviri işlemlerini kendileri yapmış, yani yukarıdaki videoda izlediğiniz sohbetler senaryo ile gerçekleşmiş değil. İnsanlar koltuklar sayesinde Noel ve yılbaşı için güzel dileklerini aktarmış, aileleri ile ilgili sohbetlerde bulunmuş ve ülkelerinden bahsetme şansı yakalamışlar.

Çevirmen koltuklar 30 farklı ülkeden yolcuların iletişimini sağlamış durumda. KLM Küresel Pazarlama İletişimi Müdürü Marit Badia bu proje ile ilgili “Sadece teknolojinin düzgün çalıştığına emin olduk, o kadar. Asıl zor olan birbirine tamamen yabancı insanları bu koltuklara oturtup sohbet etmelerini sağlamak oldu. Fakat katılımcılardan aldığımız pozitif geri dönüşler, bizi çok doğru bir şey yaptığımıza ikna etmeye yetti.” açıklamasını yapıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.