btbilgi

Kızıl gezegene inmesinin üzerinden beş sene geçmesine rağmen, Curiosity gezgin aracı hala görev başında. Onun sayesinde her sene Mars’la ilgili bilmediklerimiz biraz daha azalıyor ve ilginç şeyler ortaya çıkıyor. Arada bir de kimsenin ne olduğunu anlayamadığı tuhaflıklar keşfedilmekte. Bunlardan biri daha ortaya çıktı.

Mars araştırmacısı Barry DiGregorio gezginin üzerindeki ‘Mars Hand Lens Imager’ (MAHLI) isimli kameranın çektiği fotoğraflara bakarkan sıradışı bir şey görmüş. DiGregorio’ya göre fotoların birindeki taş yapılanmasının üzerinde gördüğü şekiller, Dünya üzerinde bulunmuş Ordovician fosil izlerine çok benzemekte. “Mars: The Living Planet” ve “The Microbes of Mars” isimli iki bilimsel inceleme kitabı bulunan araştırmacı, eğer bu yapılar fosil ise tarihin en büyük keşiflerinden biri olabileceğini aktarmakta.

Curiosity gezgin aracı gerçekten Mars’da fosil mi buldu?Curiosity tarafından 2018’in ilk günlerinde çekilen siyah-beyaz fotolarda farkedilen şekiller çok dikkat çekici. O kadar ki, gezgin aracın bunların çekildiği noktaya geri dönüp daha fazla inceleme yapmasına karar verilmiş. Kaynakları ve ömrü sınırlı, böylesine değerli bir aracın bu şekilde görev rotasından döndürülmesi pek mümkün olmayan bir durum. Bu da bu şekillerin NASA’nın ilgisini ne kadar çok çektiğine işaret etmekte.

Mars Enstitüsü’nden araştırmacı Pascal Lee bu şekillerin büyük ihtimalle doğal bir formasyon olduğunu savunuyor. En büyük ihtimal, şekillerin bir çeşit sıradışı kimsayal oluşum olduğu üzerine. Fakat diğer en heyecan verici teori, bu şekillerin bir biyoturbasyon kalıntı örneği olması. Biyoturbasyon solucanlar, deniztarakları, denizhıyarları, midyeler ve istiridyeler gibi bazı organizmaların toprağın içinde gezinip fiziki yapısını değiştirmesi sonucunda oluşan karışım sürecine denilmekte. Yani bu şekillerin, çok uzun zaman önce Mars yüzeyinde yaşamış olma ihtimali bulunan bazı canlı veya bitkilerin oluşturduğu deliklerin fosilleşmiş kalıntıları olması ihtimali üzerinde duruluyor.

Bu şekillerin yaklaşık 1 milimetre çapında ve 5 milimetre uzunluğunda olduğu saptanmış. Köşeli olmaları da bir çeşit kristalize kalıntıya işaret ediyor deniliyor. Curiosity aracı bölgeye geri dönüp daha ayrıntılı fotoğraflar ve gözlemler yapmadan başka bir şey söylemenin zor olduğu da açıklanmış. Aracın üzerindeki ‘Alpha Particle X-Ray Spectrometere’ gibi cihazlara rağmen, bu şekillerin ne olduğu konusunda karar vermek imkansız bile olabilir. Bu keşfin haberlerini tüm dünya heyecanla bekliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.