btbilgi

Kenton Lee 2007’de Kenya’da çalışırken küçük bir kız çocuğu görmüş. Kız çocuğu ayağına göre çok küçük ayakkabılar giymekteymiş. Lee hiç ayakkabısı olmayan bir sürü fakir çocuk da gördüğünü söylüyor. Çocukların topraktaki pisliklere basması sonucunda kaptıkları hastalıklar, ölüme kadar giden ciddiyette olabilmekte. Bu durumu birinci elden yaşayan Lee, birşeyler yapmaya karar vermiş. Bu deneyiminden The Shoe That Grows ismindeki modüler ayakkabı ortaya çıkmış.

Lee önce The Shoe That Grows isimli bir kar amacı gütmeyen organizasyon kurmuş. Bu organizasyonda özel tasarımlı ayakkabılarını tasarlamaya başlamış. Bu ayakkabının en önemli özelliği, genişleyebilen yan yüzeyleri sayesinde beş farklı ayak büyüklüğüne uyum sağlayabilmesi. Yani bu ayakkabıyı belli bir yaşta kullanmaya başlayan bir çocuk, yıllar boyu ayak büyüklüğü değişse bile yeni ayakkabı almadan idare edebiliyor. Bu da dünyanın fakir bölgelerindeki çocuklar için büyük bir kolaylık sağlamakta.

Lee bu ayakkabıların modüler olup da uzun süre giyilmesi dışında, çok sağlam olmalarını da garantilemiş. Ayakkabıların alt yüzeyi sıkıştırılmış plastikten imal edilmekte. Bu malzeme araba lastiklerine benzer bir dayanıklılık göstermekte, antibakteriyel özelliğe sahip ve kırılacak hiçbir parçası bulunmamakta. Ayakkabı üç farklı boyda üretilmekte ve her biri beş farklı boya kadar büyüyebilmekte. Her bir çifti 15 dolar ve The Shoe That Grows organizasyonu her 15 dolarlık bağışta, ihtiyacı olan fakir bir çocuğa bu ayakkabılardan sağlıyor.

Organizasyon şimdiye kadar 91 ülkede 121 bin çiftten fazla ayakkabı dağıtmış. Bu proje için 926 gönüllü dağıtım ortağı firma ile çalışmaktalar. Daha gidecek çok yol var, çünkü resmi sitedeki bilgiye bakılırsa dünya çapında 1,5 milyar insan topraktan geçen hastalıklarla boğuşmakta. Özellikle de çocukların ne kadar hassas olduğunu düşünürsek, bu ayakkabıların çocukların günlük hayatına ne kadar olumlu bir etkisi olduğunu anlamak zor değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.