btbilgi

Robotik teknolojisinin yavaş yavaş ilginç nesnelere uygulanmaya başladığını gördüğümüz bir çağdayız. Bunların arasında bavullar da yer almakta. Otonom ve sizi takip eden bavul fikri bir iki üründe uygulandı. Bunlar akıllı telefonunuz aracılığı ile nerede olduğunuzu biliyor ve sizi kendi kendilerine takip edebiliyorlar. 90Fun isimli Çin firmasının tasarımı olan Puppy 1 model akıllı bavul ise kendini dengeleyen ilk model olarak dikkat çekmekte.

Segway teknolojisinden yararlanan robot bavul: Puppy 1

İki tekerleğe sahip Puppy 1 robot bavul, bu becerisini Segway firmasının geliştirdiği mobilite çözümlerinden almakta. Segway firmasını aynı isimle piyasaya sürdükleri iki tekerli pratik ulaşım aracından hatırlayabilirsiniz. İşte şimdi aynı iki teker dengeleme mantığı bu bavulda kullanılmış. Bavul içindeki motor ve jiroskop mekanizması sayesinde devamlı dik durabiliyor. Kullanıcısını havalanında devamlı takip etmeye veya istendiği zaman uzak mesafede de olsa kendi kendine sahibine gelmeye, bir uzaktan kumanda aracılığı ile ayarlanabilmekte.

Segway teknolojisinden yararlanan robot bavul: Puppy 1

90Fun firması tamamen robotik bir bavul imal etmiş ama bataryası biterse diye bir çekme kulbu koymayı da ihmal etmemişler. 50 santimetrelik kalınlığı ile çok fazla eşya alanına sahip değil. Henüz daha büyük modelleri de tasarlanmamış durumda. O yüzden kısa yolculuklara çıkan veya az kıyafet ile seyahat etmeyi sevenlere uygun bir ürün gibi duruyor.

Segway teknolojisinden yararlanan robot bavul: Puppy 1

Firma bu ürünü ABD’de yeni piyasaya sürüyor ama önce Çin’de satışa çıkmış. Puppy 1 model robot bavul piyasaya sunulduğu anda 24 saat içinde 160 bin adet satmış durumda. Geçen sene satışa çıkan benzeri Cowarobot R1 bavul gibi bu da kısa sürede başarı yakalamış durumda. Anlaşılan yolcuların böyle ürünlere daha çok ihtiyacı var. 90Fun bu robot bavulu 9 Ocak’da Las Vegas’da başlayacak tüketici elektroniği fuarı CES 2018’de ilk kez ABD’li tüketicilere sunacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.