btbilgi

Belediyeler ofislerdeki kağıt tüketiminin yaygın olarak görüldüğü kurumlar arasında. Orta büyüklükte bir belediyede yılda yaklaşık 1,5 milyon kağıt tüketilmekte. Ancak geleneksel yöntemler yerine Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) tercih eden belediyelerde, iş süreçleri hızlandığı gibi çevre koruma konusunda da önemli adımlar atılıyor.

enVision firması tarafından 2017 yılında yapılan ‘En Yeşil Ofisler’ araştırmasının belediyeler kategorisinin sonuçları epey dikkat çekici. Araştırmaya göre en doğuda Van’dan en batıda Lüleburgaz’a kadar geniş bir coğrafyada yer alan toplam 30 belediye; elektronik belge sistemlerine geçtikten sonra 7 bin 529 ağacın kurtarılmasını ve 37 milyon su tasarrufu yapılmasını sağlamış. Bu sayede 2,128 ton karbondioksit salınımı ile 147 ton katı atık oluşumu engellenmiş durumda. Toplamda 62 milyon adet A4 kağıdın çöpe gitmesi de önlenmiş.

Dünyada her yıl ormanların yüzde 1,3’ü kağıt üretiminde kullanılmakta. Bu miktar 40 milyon hektara (İsviçre büyüklüğünde bir alana) denk geliyor. Çevre ve Orman Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de bir ofiste kişi başına tüketilen kağıt miktarı günde 0,7 kg; yani ortalama 140 sayfa. Finans merkezlerinde ve bankalarda kişi başına tüketilen kağıt miktarı ise 180 sayfaya ulaşıyor. Bir ağaçtan ortalama olarak 8 bin 300 adet A4 sayfası üretiliyor. 1 ton kağıt üretiminde 26 bin 700 litre su tüketilmekte ve 1,3 ton karbondioksit açığa çıkmakta.

En Yeşil Ofisler listesinde yer alan belediyeler şöyle sıralanıyor:

Kartal Belediyesi, Altındağ Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Lüleburgaz Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Eyüp Belediyesi, Elazığ Belediyesi, Arnavutköy Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi, Sultangazi Belediyesi, Karatay Belediyesi, Ünye Belediyesi, Ortahisar Belediyesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Batman Belediyesi, Artvin Belediyesi, Gölcük Belediyesi.

Araştırma sonuçlarına göre listenin ilk 10’unu oluşturan belediyeler ve sağladıkları tasarruf miktarları:

Türkiye çapında en çevre dostu belediyeler açıklandı

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.