btbilgi

İnsanlar için çevrelerini algılamada önemli unsurlardan biri sestir. Etrafımızdaki sesler sayesinde olup bitenden gerçekte haberimiz olur, çünkü görme duyusu sınırlı bir alanı içerir. Sanal bir dünyada da aynı şey geçerli. Fakat çevremizden gelen sesleri sanal bir dünyada aynı şekilde yaratmak, teknik birçok faktör yüzünden mümkün değil. Yine de çevresel ses teknolojisi üzerine çalışan firmalar bulunmakta.

Ses lokasyonu buradaki en önemli konu haline geliyor. Beynimiz bir nesnenin sağda veya solda olduğunu, bizden yüksekte veya alçakta olduğunu, yaklaşık ne kadar uzakta olduğunu ve konumunu sırf sesle bile tespit edebilir. Gözlerimiz kapalı olsa bile bunu doğal olarak işleriz ve bilgiye dönüştürürüz. Sesle uğraşan firmalar uzun zamandır üç boyutlu çevresel ses kayıt teknolojilerini mükemmel hale getirmeye uğraşıyorlar. Bu özellikle sanal gerçeklik gibi tüm algılarımızın yapay öğelerle sağlandığı bir ortamda çok daha önemli hale gelecek.

Sanal gerçeklikte yeni hedef: 3D çevresel ses sistemleri

Geliştirilen ‘Binaural’ (çift kulak) ses kayıt metodları, çevresel sesleri aynı bir insan kafası ve kulaklarının durduğu yere göre kaydetmeyi ve geri oynatmayı hedefler. Mesela bir maket kafanın iki yanına, kulakların olduğu yere yerleştirilen özel mikrofonlarla müzik, diyalog veya ses efektleri kaydedilir. Bu mikrofonlar yapay silikon kulakların içine konulur ki, daha doğal ses yakalama mümkün olsun. Mikrofonlar arasındaki fark ses kaynaklarını hızını ve yönünü, tekil bir mikrofondan daha başarılı şekilde yakalar.

YouTube’de yukarıdaki video klipte olduğu gibi binaural 3D çevresel ses örneklerine rastlamak mümkün. Ama bu teknik tek başına sanal gerçeklik için yeterli değil. Çünkü üç boyutlu yöntemlerle kaydedilse bile, bir ses kaynağı her zaman olduğu yerde duracaktır. Halbuki sanal gerçeklikte kullanıcı kafasını hareket ettirir. Hatta dünyanın içerisinde sanal bedeni ile hareket eder ve ses kaynakları devamlı olarak yer değiştirir. Kaydedilen seslerin de bu yer değişimine uyması gerekli.

3D Sound Labs firması hareket takip özellikli kulaklıklar üretmekte. Dysonics firması ise varolan kulaklıklara eklenebilen bir hareket algılayıcı sensör aksesuarı tasarlamış. Ossic firması ise sanal gerçeklik gözlükleri ile kullanılacak, 3D çevresel ses üretimi ve oynatma amaçlı özel bir kulaklık olan “Ossic X”i geliştiriyor. Benzer araştırmalar yapan firmalar arasında G’Audio ve Kinicho da bulunmakta. Tabi tüm bu sistemlerin ve tekniklerin gelişmesi, sanal gerçekliğin yayılmasına bağlı. 2017’de istendiği kadar olmadı ama donanım ve yazılım geliştiricileri 2018’de çok umutlu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.