btbilgi

Geleceğin otonom araçlarının neye benzeyeceği konusunda çeşitli fikirler var. Bunların arasında Honda firmasının konsept çalışması IeMobi büyük ihtimalle en uçuk ama üzerine en çok düşünülmüş olanlarından biri. Bir araba standart kullanımda günün çoğunu olduğu yerde durarak geçirir. Honda IeMobi geleneksel görüntüde bir araç yerine, en azından durduğu yerde evinizin bir odası haline gelecek bir konsept olarak dikkat çekiyor.

IeMobi resmi açıklamada şu kelimelerle anlatılmakta: “Honda IeMobi konsept aracı evinize kesintisiz şekilde bağlanır. Ev ve araç arasında elektrik, mekan ve iletişim paylaşımı gerçekleştirilir. Park halindeyken IeMobi 5 metrekarelik bir yaşam alanı şeklinde kullaılabilir. IeMobi kullanıcısının yaşam tarzına ayak uyduracak biçimde tasarlanmıştır. Arkadaşlarınızı davet etmek için ek bir oturma odası veya hafta sonu yemek alışverişi için mobil bir depo bile olabilir.”

Bu konseptte evinizin herhangi bir odası ile her yere gitmek için kullanacağınız otonom araç birbirine karışmakta. Kullanıcılar evden çıkıp, arabaya binip bir yerlere gitmektense mobil koltuklar evden IeMobi’ye kayacak ve yolculuk başlayacak. Honda bu fikrin özellikle hareket zorluğu çeken yaşlı kişiler için daha fazla mobilite sağlayacağına inanmakta. Araç eve geri geldiğinde ise cam bölmelerin kayması ile eve mükemmel şekilde eklenebiliyor.

Fakat Honda IeMobi konsepti bundan daha fazla yaratıcılığa da fırsat vermekte. Mesela aracı evinizde bir kafe gibi düzenleyip, hafta sonları istediğiniz yere gidip şahsi kafenizi açabilirsiniz. Bir mobil çorba veya tost büfesi gibi de kullanılabilir. İnsanların işleri ve evlerini birbirine daha fazla yaklaştıran çok çeşitli teknikler denemek mümkün olacak.

Mobil oda ve otonom araç fikrinin daha da ileri gidebileceği noktalar var. Mesela bu araçların bir büfe gibi tasarlandığı senaryoda, apartmanların yanındaki dikey kızaklar ile istenen kata gidip şahsen servis yapabilirler. Veya içinde portatif duşu olan bir IeMobi bir fitness salonuna eklenebilir ve spordan sonra siz de eve giderken duşunuzu almış olursunuz. Aracın kendisi otonom olduğu için her türlü farklı şekilde kullanıma açık olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.