btbilgi

Amazon de Google de 2017 yılında milyonlarda akıllı hoparlör ve onlara gömülü dijital asistan hizmeti satmış durumda. Ama işler orada bitmedi, çünkü dijtial asistanlar farklı cihazlara ve hatta arabalara da yayılmaya başlıyor. 2018 yılında bu konuda göreceğimiz trendleri Fast Company aşağıdaki gibi listelemiş:

Asistanlar kulaklıklarda ve arabalarda

Apple’ın AirPods kulaklıkları ve Google’ın Pixel Buds ürünü var. Peki Amazon’un Alexa kulaklıkları nerede? Piyasadaki en popüler dijital asistan olan Alexa’yı hangi arabalarda göreceğiz? 2018 büyük ihtimalle akıllı hoparlör konseptinin ötesine geçip, asistanlık hizmetlerini ev dışında daha yaygın göreceğimiz yıl olacak.

Ofisleri ele geçirme planı

Bu konuda ilk adımı ‘Alexa for Business’ ile 2017 içinde Amazon’dan gördük. Ofis çalışanları video konferanslar, dosya yönetimi ve pratik aramalar için sesli komutları aynı evlerindeki gibi kullanabilecekler. Bu asistanlar varolan Microsoft Exchange, Salesforce ve SAP altyapılarına da uyumlu olacaklar. Microsoft da kendi dijital asistanı Cortana ile kendi ofis sistemlerini entegre etme planları yapmakta.

Akıllı ekranlar geliyor

Firmalar asistanlarını sadece hoparlör ve akıllı telefonların ötesine taşıyan, değişik türde müşterileri çekecek ürünler üzerine çalışıyor. Bunlardan biri de akıllı ekranlar. Bu ürünler aslında üzerinde birer bilgi ekranı olan akıllı hoparlörler gibi düşünülebilir. İlk örnek yine Amazon’dan Echo Show ile geldi, ardından Echo Spot alarm saati çıktı. Google onu arkadan takip ediyor. Ama bunlar genelde hoparlörlerden daha pahalı, o yüzden henüz çok fazla satmıyorlar.

Artık para kazanma zamanı

Hiçbir dijital asistan hizmet sağlayıcısı bu işin kendisinden para kazanmıyor. Çünkü henüz kimse bu asistanları hayatlarında vazgeçilmez görmüyor. Dolayısı ile asistanın kendi servisinden para kazanabilen yok. Ama bu asistanlara bağlanacak vazgeçilmez yan hizmetler (alışveriş ve sağlık gibi) para kazandırabilir. 2018’de bu trendin gelişeceği tahmin edilmekte.

Tek cihazda birden fazla dijital asistan

Her ne kadar en büyük teknoloji firmaları kendi akıllı asistanlarını üretip, aynı zamanda kendi cihazlarını da üretebilse bile, bunu yapamayanlar belli bir asistan servisi ile çalışmak durumunda kalıyor. Ama Sonos gibi üçüncü parti firmalar durumu değiştirebilir. Kaliteli ses sistemleri üreten Sonos ilk akıllı hoparlöründe Alexa desteği verdi. 2018’de ise hoparlöre Google Assistant desteği eklemeyi planlıyor. Her asistan servisinin kendine göre güçlü ve zayıf yanları var. Neden hepsini beraber kullanmayalım?

Gerçek zeka henüz gelmedi

Eğer asistan oalrak bir insan yardımcınız olsaydı, söylediğiniz her şeyi hatasız anlayabilir ve becerilerinin yettiği kadar size yardımcı olabilirdi. Sizinle mantıklı ve düzgün sohbetlere girebilir, tüm zevklerinizi bilebilirdi. Dijital asistanlar henüz eğlencelik bir şey ile gerçekten bir işe yarama arasında bir noktadalar. Ayrıca her söylediğimizi tam olarak anlamıyorlar. 2018’de yeni gelişmelerle bu durum değişebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.