btbilgi

Nissan’ın en son projesi otomobillerin daha siz “sola döneyim” diye düşünemeden ne düşündüğünüzü anlaması üzerine. Bu teknoloji ‘brain-to-vehicle’ (beyinden araca bağlantı) veya B2V olarak adlandırılıyor. Otomobiliniz böylece sürüş reaksiyonlarınızı önceden tahmin edebilecek, direksiyonu çevrimeden nereye gideceğinizi veya frene basmadan önce yavaşlamayı anlayacak şekilde zeki olacak. Şoför beynini gerçek zamanlı tarayan Nissan teknolojisi, Ocak ayındaki CES tüketici elektroniği fuarında ilk defa gösterilecek.

CES öncesinde bir tanıtım videosu hazırlayan Nissan, bu alanda neler yapmakta olduğunu gösterdi. B2V teknolojisi ile araçların reaksiyon zamanı 0,2 ile 0,5 saniye arasında daha yüksek performans verebiliyor. Bu çok az gibi görünse de, yaşam-ölüm sonuçlarına yol açabilecek hareketlerin yapıldığı yüksek hızlarda hayat kurtarabilir hale gelebilmekte. Şoförün beyin durumunu ölçen yarı-otonom bir araç, araçtakileri ve başkalarını anlık yanlış bir karardan koruma becerisine sahip bile olabilir.

Nissan’ın beyin tarama teknolojisi, insanın yapmayı planladığı bir şeyin beyindeki nöron aktivitesi olarak saptanmasına dayanmakta. Beyindeki nöral sinyaller sadece gerçek zamanlı olarak taranmakla kalmıyor, uzman olmayanların bile kolayca anlayabileceği grafik modları ile sunulabiliyor. Biliminsanları bu sinyallerin ne manaya geldiğini bir otonom araç yapay zekasına öğretiyorlar. Yapay zeka zamanla şoförün kullanım alışkanlıklarını, ne zaman ne yapabileceğini önceden tahmin etmeye bile başlıyor.

Nissan ilk beyin okuyan araba teknolojisini duyurdu
Kaynak: Nissan

Şoförün yapacağı frenleme, hızlanma ve şerit değiştirme gibi hareketleri önceden saptamak, gelişmiş sürücü yardım özelliklerini devreye sokabilir. Ayrıca bu teknoloji ile yarı otonom ve tam otonom araçlar arasındaki geçiş daha güvenli şekilde gerçekleşebilir. Daha da ötesi, beyin dalgalarındaki düzensizlik veya bozulmalar ile şoförün ruh hali tespit edilebilir. Mesela yorgun, sinirli veya dikkati dağılmış bir sürücünün kısa sürede uyarılması mümkün olabilir gibi gözüküyor. Başka bir yan uygulaması ise artırılmış gerçeklik sayesinde şoförün algısını ve dikkatini sanal olarak geliştirme olabilir.

Nissan firması bu teknolojiyi CES fuarında bir sürüş simülatörü kullanarak sergileyecek. Ziyaretçiler bu yöntemin nasıl çalıştığını birebir test etme şansı yakalayacaklar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.