btbilgi

Hollandalı enerji firması TenneT dünyanın en büyük açık deniz rüzgar santrali projesi ile enerji sektörünün gündeminde. Bu santral İngiltere ve Hollanda’nın tam ortasında, Dogger Bölgesi’nde kurulacak. Bu bölge İngiltere’nin Yorkshire kıyısına 100 kilometre uzaklıkta. Santral sadece dev boyutlu bir dizi rüzgar türbinini değil, aynı zamanda tüm altyapıyı destekleyerek anakaraya bağlantıyı sağlayacak bir yapay adayı da içerecek.

Bu yapay adanın, zamanında Dogger Adası denilen doğal bir adanın tepesine inşa edilmesi planlanmış. Dogger Adası eskiden Avrupa ve İngiliz Adaları grubunu birbirine bağlayan geçişlerden biriymiş. Fakat yükselen okyanus suları yüzünde şu anda sular altında. Ama adanın eskiden bulunduğu bölgenin şu anda deniz yüzeyine çok yakın, sığ bir alan oluşturması bu yapay adanın ve rüzgar santrali altyapısının kurulumunda kolaylık sağlayacak.

Halen dünyanın en büyük rüzgar santrali olarak bilinen ‘London Array’, 121 kilometrekarelik bir alanda 639 MW kapasitede güç üretmekte. TenneT’in planladığı santral ise 6 bin kilometrekarede toplamda 30 GW kapasiteli olacak. Bu da Avrupa’daki tüm açık deniz rüzgar enerjisi tesislerinin toplam kapasitesinin iki katı anlamına gelmekte. Santralin kapladığı alan ise New York şehrinin yaklaşık 8 katı kadar.

Dünyanın en büyük rüzgar santrali Batı Avrupa’yı besleyecek

Santral ilk aşamada Hollanda ve İngiltere’ye bağlanacak ve enerji sağlamaya başlayacak. Daha sonra bu ülkelere Belçika, Almanya ve Danimarka da eklenecek. Yapay adanın lokasyonu bu ülkelerin hepsinin kıyılarına neredeyse eşit mesafede pozisyonlandırılacak. Kıyıdan bu kadar açıkta inşa edilmesinin sebebi ise, 2030 ve 2050 arasında bu ülkelerde kıyıya yakın santral noktalarının hepsinin dolma ihtimalinin bulunması. Santralin tamamlanması ve enerji üretiminin başlaması için hedef tarih ise 2027.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.