btbilgi

Yapay zeka halen birçok kişi için gizemini koruyor olabilir ama günlük hayattaki kullanım alanları arttıkça bu şüpheler yokolacak. Mesela Nijerya’da sağlık üzerine çalışan startup Ubenwa, yapay zekayı çok pratik bir işlev görmesi amacıyla hayata geçirmiş. ‘Ubenwa’ kelimesi Nijer dilinde ‘bebek ağlaması’ demek. Firma yeni doğmuş çocukların ağlama seslerini yapay zekayla analiz edip, sağlık durumunu saptayabilecek bir hizmet geliştirmiş.

Bu sistem yeni doğmuş bebeklerde yeterli nefes alamama ve bu yüzden boğulma vakalarının önüne geçmeyi hedefliyor. Doğumda gerçekleşen nefes alamama rahatsızlığı, 5 yaş altındaki bebeklerde üçüncü en yüksek ölüm sebebi olarak saptanmış. Bebeklerin doğum sonrasında yeterli hava alamaması, ilerleyen yaşlarda zihinsel rahatsızlıklara da yol açabilmekte. Dünya çapında 1,2 milyon bebek nefes rahatsızlıkları yüzünden ya ölüyor veya hayat boyu kalıcı zararla yaşamak zorunda kalıyor.

Makine öğrenme algoritmaları kullanan bu yapay zeka, yeni doğan bebeklerin kayda alınan seslerini dinliyor ve nefeslerinde önceden belirlenmiş kriterlere göre düzensizlikleri kontrol ediyor. Bu da bebek ağlamasındaki frekanslar ve genlikler ölçülerek yapılmakta. Kullanıcılar akıllı telefondaki özel uygulamayı indirip, test yapılacak bebeğin ağlamasını kayda alıyorlar. Belli bir süre ses kaydı almak, analiz için yeterli olmakta. Analiz sisteminden çıkan sonuçların yüzde 89’a varan oranlarla doğru saptama yapabildiği ifade ediliyor.

Ubenwa firması bu hizmetleri ile IBM firmasının Watson AI XPRIZE yarışmasına katılmış. Bu yarışmada başarılı sonuç alırlarsa ciddi bir yatırım yapılacak. Firma alacakları yatırım ile bu yenilikçi sağlık hizmetinin kapsamını geliştirmeyi planlıyor. Ayrıca hizmet sağlık kurumları ve hastaneler için ücretsiz olarak sunulabilecek. Ubenwa’nın analiz sisteminin en yakın klinik alternatife göre yüzde 95 kadar daha ucuza mal olduğu da belirtilmekte. Firma bu anlamda sağlık alanındaki değişimin güzel bir örneği sayılabilir. Bu türden yenilikçi projeler, akıllı telefonlara da yepyeni işlevler kazandırarak sağlıktaki dönüşümü hızlandırıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.