btbilgi

Dünyanın et sorununu çözmek için bir dizi firma büyük yatırımlarla harıl harıl çalışmakta. Sentetik et, veya genel kullanılan terimle ‘temiz et’ üretimi halen çok büyük kitlelere yayılmış değil, çünkü teknolojinin başlangıç aşamalarındayız. Fakat bu konuda büyük bir ilgi var ve startuplara Bill Gates gibi teknoloji liderlerinden gıda devlerine kadar birçok noktadan fonlar gelmekte. Bunların arasında İsrail kökenli SuperMeat de bulunmakta.

Daha önce Memphis Meats, Hampton Creek ve Atomico gibi örneklerini gördüğümüz sentetik et geliştirme firmaları, gıda sektörünü hem darmadağın etme hem de yeniden tasarlama şansına sahipler. SuperMeat firması da gittikçe büyük dalgalar yaratmaya başlayan isimlerden. Onları Çin hükümeti ile beraber çalıştıkları ortak projede duymuştuk. Şimdi de ABD’li VC firmaları olan New Crop Capital ve Stray Dog Capital’dan 3 milyon dolarlık yeni bir fon aldıkları haberi geldi. Bu yatırıma Avrupa’nın en büyük tavuk üreticilerinden PHW’nin de destek verdiği belirtilmekte.

Özellikle PHW’nın bu alana yatırımı, geleneksel gıda üretim kafalarının değişmeye başladığının bir göstergesi olarak analiz edilmekte. Laboratuvarda sentetik et üretimi hem sürdürülebilirlik, hem sağlık, hem etik değerler, hem de çevrenin korunması için normal yöntemlerden çok daha verimli. Bu teknolojide hayvansal hücreler alınmakta ve büyümeleri için gerekli besleyiciler verilmekte. Elde edilen kas ve yağın, hayvan vücudunda doğal şekilde gelişenden teknik olarak hiçbir farkı yok. Henüz aşılması gereken bazı tat, doku ve seri üretim engelleri var ama bu teknoloji çok büyük potansiyel taşımakta.

SuperMeat şimdilik bu teknolojinin kutsal kasesi kabul edilen tek parça, hazır tavuk göğsü tasarlama hayalini şimdilik rafa koymuş durumda. Alınan yeni yatırım, tavuk hücreleri ile geliştirilecek ürünler sayesinde işlenmiş gıda sektörüne sentetik eti sokma üzerine odaklanacak. Seri üretim ve ölçeklenebilme üzerine de çalışmalar devam ediyor. Firma sadece biliminsanları ile değil, medikal ve ilaç sektöründen uzmanlarla da projeler yürütmekte. Hatta projelerde görev alan şefler bile mevcut.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.