btbilgi

Airbag sistemleri arabalarda şoför ve yolcuların güvenliğini artıran en önemli unsurlardan biri. En geleneksel hali ile direksiyon ve ön konsolda bulunuyorlar, bir kaza durumunda bir saniyeden çok daha kısa sürelerde şişerek kafa, boyun ve göğsümüzü koruyorlar. Günümüzde çoğu arabada artık yan camlarda da airbagleri görebiliyoruz. Hatta dizleri koruyan çeşitleri bile var. Ama Hyundai’nin son duyurusu çıtayı yükseltmiş durumda, çünkü dünyanın ilk panaromik cam tavanlı airbagi tanıtıldı.

Bu airbag sistemi Hyundai’nin yedek parça ve servis birimi Hyundai Mobis ile birlikte gerçekleştirilmiş. Tavan airbaginin amacı, arabanın kaza sonucu devrilmesi veya yan yatması durumunda yolculara ek bir koruma sağlayabilmek. Özel tasarlanmış airbagin şişme süresi sadece 0,08 saniye olarak açıklanmış. Geleneksel sistemlerden teknik olarak farkı yok ama panaromik camlarda kullanılabilmesi için çok özel bir tasarıma sahip. Bu da sistemi benzerlerinden daha karmaşık yapıyor. Büyük boyda bir airbagin çok küçük bir yerden çıkması ve tavan camını tamamen kaplaması gerekli.

Hyundai’nin tavan airbag sistemi araç yana veya ön/arkaya belli bir açıdan fazla eğildiğinde otomatik şekilde devreye girmekte. Araçtaki açı saptama sensörleri bunu algıladığı anda aracın bir kaza geçirdiğine karar veriliyor ve tavan airbagi devreye giriyor. Hızla şişen airbag daha araç yana yatmadan komple şişmiş konumda oluyor.

Citroen’in C4 Cactus gibi başka araba modellerinde de üst bölge airbagleri bulunmakta. Fakat Digital Trends sitesi bu türlerin genelde önden çarpışmalar için tasarlandığını hatırlatıyor. Yani Hyundai’nin çözümü, dünya üzerinde aracın yan dönmesi durumunda kullanılacak ilk ve tek örnek. Otomotiv firması bu yeni airbagin araçlarına ne zaman monte edilmeye başlanacağını belirtmemiş. Ama ilk olarak firmanın üst seviye lüks segment markası Genesis’in modellerinde kullanıma gireceği tahmin ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.