btbilgi

Deniz seviyeleri yükseldikçe, değişmekte olan gezegenimizi daha iyi anlamamız gerekiyor. Hakkında daha birçok şey öğrenmemiz gereken yerlerden biri de Antarktika buzulları. Bu buzulların altında hiç bilinmeyen dev bir dünya, görkemli mağaralar ve kanyonlar bulunmakta. Devamlı hareket eden, eriyen sular şekil alan buzullar, aşağıda bulunan denizaltı dünyasında karışan sıcak ve soğuk su akıntılarından etkilenmekte. Deniz dibi yüzeyinde ise çeşitli buz sırtları oluşmakta. İşte bu insanlığa yabancı ortamda yedi sualtı robotu, deniz seviyesinin yükselmesini araştırmak için dalışa hazırlanıyor.

Seattle’daki Washington Üniversitesi tarafından tasarlanan bu yüzen drone araçlar, Antarktika bölgesindeki Pine Adası buzulunun altında bir yıl geçirecekler. 129 kilometrekarelik buzulun altında yapıalcak gözlemler sayesinde, buzulların erime ve şekil değiştirmeleri daha iyi anlaşılabilir. Buzulların alt bölümleri çok farklı fiziksel kıvrımlara ve girinti çıkıntılara sahip. Bu yüzden de alt katmanların erimeleri yeterince doğru şekilde saptanamıyor.

Kutuplardaki buzulların erime süreçlerini önceden tahmin edebilmek çok önemli. Çünkü bunlar eridikçe okyanus seviyeleri yükselecek ve bunun acısını ilk çekecek olanlar da kıyı şehirlerinde yaşayanlar olacaklar. Ünviersitenin ‘Future of Ice’ (Buzun Geleceği) programının amacı da, son 40 yıldır dengesizleşen buzul yapılanmalarını daha iyi anlayabilmek. Bu araştırmalar insanlar için fazla tehlikeli. Çünkü kalın buz katmanlarının altına inmek, birşeyler ters giderse ölümcül sonuçlara yol açabilir. Denizaltı droneları ile yapılacak araştırmalar insan hayatını riske sokmuyor ama aynı derecede tehlikeli denilebilir.

Antarktika buzullarının derin diplerini dronelar keşfedecekDaha önce Antarktika buzullarının altına gönderilen gözlem droneları genelde kısa süreli dalışlar yapmışlar. Bunlar ekseriyetle buzullara açılan denikler aracılığı ile su altına yollanan küçük araçlar olmuş. Yeni yüzen drone filosu ise daha gelişmiş araçlardan oluşmakta. Bunlardan üç tanesi suyun altında pervaneleri ile otonom hareket edebilen ‘Seaglider’ modeli robotlar. Dört tanesi ise suda derinlik değiştirebilen ama kendi başına etrafta yüzemeyen gözlem platformları.

Robotlar su altında lokasyonlarını, çevrelerinde bulunacak sonik sinyal şamandıraları ile tespit edecekler. Dronelar üzerlerindeki kameralar ve çeşitli sensörlerle uzun süreler boyunca veri toplayabilecek. Eğer droneların kendileri görevler sırasında hasar alsa ve geri dönemese bile, topladıkları verileri Antarktika üzerindeki bir iletişim uydusu aracılığı ile proje merkezine iletebilecekler. Bu dronelardan gelecek bilgiler bize uzun vadede, buzulları anlama açısından çok faydalı olacak gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.