btbilgi

Sohbet uygulamaları artık sadece sohbet etmeye yaramıyor. Asıl görevlerini yapmaya devam ediyorlar ama popüleriteleri yüzünden çeşitli fonksiyonlar da eklenebiliyor. Bot programları sayesinde kolay alışveriş, günlük tutma, çöpçatanlık gibi becerilerin yanına 2018’de biyometrik kimlik onaylama da eklenebilir. Çin hükümeti ve WeChat uygulamasının ortak çalışması ile kimlik kartları sanal ortama geliyor.

WeChat uygulaması 980 milyon kullanıcısı ile dünyanın en büyük mesajlaşma platformlarından biri. Çin’in nüfusunun 1,4 milyar kişi olduğunu düşünürsek, bu rakamın büyüklüğü daha iyi anlaşılabilir. Uygulamanın sahibi olan tencent de Çin’in dev teknoloji firmalarından. 2017 Ağustos ayında yaşadıkları yasadışı içerik krizinden sonra hükümet ile ilişkilerini düzeltmeye çalışan Tencent, WeChat Pay isimli dijital cüzdan uygulamasından sonra şimdi de dijital kimlik özelliğini denemeye başlıyor.

WeChat uygulaması ile Çin’de elektronik kimlik onaylama

Bu özellik Aralık ayı sonunda piyasaya çıkan “WeChat kimlik kartları” aracılığı ile aktive edilebilecek. Bu kartlar ile uygulama içinden yüz taraması aracılığı ile kimliğiniz doğrulanacak. Ocak ayı içinde kullanıma girecek uygulama geleneksel bir kimlik kartı gibi çalışacak. Kayıtlı kullanıcılar tüm kimlik onaylama işlemlerini WeChat üzerinden gerçekleştirebilecekler. Mesela hükümetin dijital servislerinden faydalanma, araba kiralama, otel rezervasyonu yapma gibi hizmetlerde kullanılabilecek. Bunun için uygulamada yüzlerini okutmaları yeterli olacak.

Xinhua News Agency sitesine bakılırsa, sistem yüz tanıma ve onaylama için arka planda bir yapay zeka altyapısı kullanmakta. Bu projenin hem yüz tanıma teknolojisini yaymak, hem performansını geliştirmek, hem de kolay kullanım sağlamak için devreye alındığı belirtilmiş. Yapay zeka ve makine öğrenme ile yüz tanıma aracılığı ile kimlik onaylama işlemlerinde sadece yüzde 1 hata payı olduğu ifade ediliyor. İnsanlarda ise bu hata payının yüzde 15’e kadar çıkabileceği açıklanmış.

Bu sistem aynı zamanda kimlik hırsızlığı ve sahtekarlıkları da azaltmak amaçlı planlanmış. Tüm kullanıcı ve analiz verileri şifrelendirilmiş. Dışarıdan veri erişimi veya müdahalesinin imkansız olduğu söyleniyor. Bunun yanında bu sistemi kullanan Çin vatandaşları artık yanlarında fiziksel kimlik taşımak zorunda da kalmayacaklar. Akıllı telefonlarının ve WeChat uygulamasının yanlarında bulunması yeterli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.